wtorek, 20 czerwca 2023 12:02

Złodzieje paliwa w rękach policji. "Kilkanaście takich miejsc w Polsce"

Autor Katarzyna Jamróz
Złodzieje paliwa w rękach policji. "Kilkanaście takich miejsc w Polsce"

W kilka miesięcy tarnowscy policjanci ustalili dane sprawców kradzieży paliwa. Przedstawili im ponad 30 zarzutów na terenie 6 województw, a sprawę zakończyli aktem oskarżenia i przesłaniem dochodzenia do tarnowskiej prokuratury.

Pod koniec ubiegłego roku do tarnowskich policjantów zgłosił się jeden z przedsiębiorców transportowych, który powiadomił o podejrzeniu kradzieży paliwa z ciągników siodłowych stanowiących jego własność. Wskazał prawdopodobne miejsce tego przestępstwa w powiecie tarnowskim. Przyjęte zgłoszenie przekazano policjantom z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum, którzy zweryfikowali przekazane informacje. – We wskazanym miejscu wprawdzie nie ujawniono ciężarówek, ale zabezpieczono kanistry z paliwem. Właściciel posesji jednak nie potrafił nic powiedzieć na temat odnalezionych zbiorników z paliwem. Żmudne analizowanie tras przejazdów kierowców i ich porównywanie z zebranym materiałem dowodowym pozwolił na wytypowanie kilkunastu takich miejsc w Polsce, gdzie dochodziło do spuszczania oleju napędowego ze zbiorników samochodów ciężarowych. Został także wytypowany, jak się później okazało, sprawca tego procederu. Mężczyzna zatrudniony w firmie wykorzystywał „nadwyżki” paliwa w kierowanym samochodzie ciężarowym i sprzedawał osobom, z którymi współpracował. Został on zatrzymany, a zebrany materiał dowodowy świadczył jednoznacznie o przestępczej jego działalności – informuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy KMP w Tarnowie.

Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do kradzieży paliwa i jego sprzedaży. Policjanci udowodnili mu 31 takich kradzieży w 6 województwach: małopolskim, śląskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim oraz mazowieckim. Zatrzymano pasera, który usłyszał także zarzut udziału w przestępczym procederze. Obaj panowie będą odpowiadać przed tarnowskim sądem z wolnej stopy za przestępstwo określone w artykule 278 kodeksu karnego. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Inf. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka