niedziela, 21 marca 2021 20:31

Zmarł Adam Zagajewski. "Świat talentu pustoszeje"

Autor Tomasz Stępień
Zmarł Adam Zagajewski. "Świat talentu pustoszeje"

W Krakowie zmarł dziś Adam Zagajewski. Wybitny poeta, eseista, tłumacz, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, wieloletni redaktor „Zeszytów Literackich”, nauczyciel akademicki, laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Wymieniany od lat jako kandydat do literackiej nagrody Nobla. Z Krakowem był związany od lat. Miał 76 lat. Odszedł w Światowy Dzień Poezji.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, zaś lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali – „Świat nie przedstawiony” (1974). Członek grupy poetyckiej „Teraz”, zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia ‘68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki „Komunikat”, a w roku 1975 „Sklepy mięsne”.

W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji „Zeszytów Literackich”.  Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: „List. Oda do wielości” (1983), „Płótno” (1990) oraz „Solidarność i samotność” (1986). Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Kolejne tomiki: „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1998), „Pragnienie” (1999), „Anteny” (2005) ukazały się w kraju, większość wydano w Krakowie. Nie zabrakło w nich tematyki krakowskiej, a zbiór „Powrót” (2003) poświęcony został temu miastu, zarówno w warstwie wspomnieniowej, jak współczesnej.

Wybitny poeta odszedł w Światowy Dzień Poezji, święto obchodzone corocznie 21 marca. "Świat talentu, refleksji i smaku pustoszeje" – napisał w mediach społecznościowych poeta i dziennikarza, Przemysław Szubartowicz.

Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” w „New York Review of Books” po ataku terrorystycznym 11 września.

O śmierci poety poinformował w mediach społecznościowych Polski PEN Club.

Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarł Adam Zagajewski. Poeta, eseista, członek Polskiego PEN Clubu, laureat Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Cześć Jego pamięci!

Opublikowany przez Polski PEN Club Niedziela, 21 marca 2021

info: UM Kraków, fot: Frankie Fouganthin/CC BY-SA 4.0

Kraków

Kraków - najnowsze informacje