poniedziałek, 12 czerwca 2023 14:03

Zmarł wnuk siostry Piłsudskiego. Działacz opozycji miał 76 lat

Autor Mirosław Haładyj
Zmarł wnuk siostry Piłsudskiego. Działacz opozycji miał 76 lat

Nie żyje Tadeusz Kadenacy. Działacz opozycji niepodległościowej, redaktor pism drugoobiegowych w kraju i na emigracji, współpracownik Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie miał 76 lat.

W wielu 76 lat zmarł Tadeusz Kadenacy. O śmierci działacza opozycji niepodległościowej poinformował IPN. Tadeusz Kadenacy był również redaktorem pism drugoobiegowych w kraju i na emigracji oraz współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. W grudniu 2020 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej wręczył mu Krzyż Wolności i Solidarności, przyznany przez Prezydenta RP.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 czerwca 2023 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Początek o godz. 11.

Tadeusz Kadenacy

Urodził się w 1947 r. W latach 70. XX wieku był lektorem języka angielskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Redagował wydawnictwa drugoobiegowe, był publicystą, członkiem Rady Wydawniczej wydawnictwa KOS.

W październiku 1981 r. wyjechał na Zachód. W Paryżu, a następnie w Londynie współpracował z pismem „Puls”, wydawnictwami Editions Spotkania oraz Polonia Book Fund Ltd. Był redaktorem wydawanego w Londynie niepodległościowego pisma „Libertas”. Od 1983 r. pełnił funkcję zagranicznego przedstawiciela Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość. W 1991 r. wrócił do Polski. Mieszkał w Krakowie.

Tadeusz Kadenacy był wnukiem starszej siostry marszałka Józefa Piłsudskiego, Zofii.

Inf. i foto: IPN

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka