piątek, 9 lutego 2024 11:06

Zmarł ksiądz Bogusław Załucki. Był proboszczem parafii w Leluchowie

Autor Patryk Trzaska
Zmarł ksiądz Bogusław Załucki. Był proboszczem parafii w Leluchowie

W zeszłym tygodniu media obiegła informacja o księdzu, który nie zjawił się na porannej mszy świętej, ponieważ miał być pijany. Okazało się, że duchowny nie spożywał alkoholu, a przeszedł bardzo poważny udar. Niestety, księdza Bogusława Załuckiego nie udało się uratować. Rektor rektoratu pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Leluchowie zmarł w wieku 53 lat.  

O księdzu Załuckim zrobiło się głośno pod koniec stycznia. Wtedy to media obiegła informacja, że duchowny nie zjawił się na porannej mszy świętej. Zmartwieni nieobecnością kapłana wierni, widząc jego zaparkowany przy plebanii samochód, postanowili zajrzeć do budynku. Duchowny, mimo pukania do drzwi, nie odpowiadał. Zaniepokojeni tą niecodzienną sytuacją wierni o zdarzeniu od razu powiadomili odpowiednie służby. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów, strażaków oraz załogę pogotowia ratunkowego. – Zdarzenie dot. zasłabnięcia mężczyzny, który został przewieziony do szpitala. Policjanci wspólnie ze strażakami interweniowali z uwagi na to, że drzwi do budynku, w którym przebywał były zamknięte i konieczne było siłowe otwarcie – powiedziała w rozmowie z Gazetą Krakowską kom. Justyna Basiaga, rzeczniczka prasowa KMP w Nowym Sączu.

Szerzej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Afera z księdzem. Miał być pijany, prawda okazała się dużo gorsza
Kilka dni temu media obiegła wiadomość o księdzu, który nie zjawił się na porannej mszy świętej. Według nieoficjalnych informacji opublikowanych przez

Nie byłoby w tym nic będącego w stanie wywołać ogólnopolską sensację, gdyby nie fakt, że media informowały, że od duchownego wyczuwalna była woń alkoholu. Internet zalała fala krzykliwych nagłówków, informujących o poczynaniach duchownego. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Rzecznik prasowy diecezji tarnowskiej za pośrednictwem portalu gosc.pl wydał oświadczenie, w którym ustosunkował się do powielanej przez lokalne i krajowe media nieprawdziwej informacji. Okazało się, że przeprowadzone badania medyczne nie wykazały u księdza zawartości alkoholu we krwi. Duchowny z Leluchowa przeszedł bardzo poważny udar. Kapłan przebywa obecnie w szpitalu, gdzie lekarze walczą o jego życie. – Rozpowszechnione w tym kontekście na jego temat informacje są bardzo krzywdzące zarówno dla niego samego, jak i jego bliskich, i zostały opublikowane bez należytej weryfikacji faktów – poinformował w komunikacie ks. Ryszard St. Nowak.

Duchowny trafił pod specjalistyczną opiekę lekarzy, jednak teraz wiemy, że niestety nie udało się go uratować. Ksiądz Bogusław Załucki zmarł w środę, 7 lutego. Jak przypomina Portal Diecezji Tarnowskiej, Ks. mgr Bogusław Załucki urodził się 27 maja 1970 roku w Mielcu. Pochodził z parafii Gawłuszowice. Egzamin dojrzałości złożył w Mielcu w 1989 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego w dniu 3 czerwca 1995 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Szynwałd (od 26 sierpnia 1995 roku), Poręba Spytkowska (od 26 sierpnia 1997 roku), Szczucin (od 26 sierpnia 2000 roku), Limanowa - Sowliny – św. Stanisława Kostki (od 1 września 2008 roku) i Dębno (od 1 września 2013 roku). W dniu 14 sierpnia 2021 roku został mianowany rektorem rektoratu pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Leluchowie.

Dzisiaj (9 lutego) w Leluchowie odbędzie się msza święta w intencji zmarłego duchownego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę (10 lutego) w kościele parafialnym w Gawłuszowicach. Początek o godzinie 11:00.  

foto: pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka