czwartek, 28 stycznia 2021 15:36

Zmarł Ryszard Kotys. Gwiazdor "Świata według Kiepskich" miał 88 lat

Autor Mirosław Haładyj
Zmarł Ryszard Kotys. Gwiazdor "Świata według Kiepskich" miał 88 lat

Aktor zmarł po długiej chorobie, w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku.

Ryszard Kotys był aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem i scenarzystą. Grał w Wajdy, Kutza, Hasa, Holland i Machulskiego. Na scenie i ekranie wykreował setki wspaniałych postaci i historii. Ogromny sukces przyniosła mu rola Mariana Janusza Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich".

Dziś w nocy po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta, aktor Wajdy,...

Opublikowany przez Świat według Kiepskich Czwartek, 28 stycznia 2021

Życiorys

Syn Czesława Kotasa (1903–1984) i Ireny (ok. 1912–1984). W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował kolejno na deskach teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie zajmował się również reżyserią.

W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego, w serialu telewizyjnym Świat według Kiepskich. Był także jednym z kandydatów do roli głównego bohatera. Ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia aktor wycofał się z występów w teatrze i filmach, jednak wciąż występował w serialu Świat według Kiepskich.

Życie prywatne

Dwukrotnie żonaty. Rozwiedziony z pierwszą żoną, scenografką Barbarą Wojtkowską (zm. 2017) po ok. 20 latach małżeństwa. Mają syna Piotra (ur. 1956), kapitana żeglugi wielkiej. W latach 80. ożenił się z młodszą o 26 lat aktorką Kamilą Sammler. Miał z nią syna, Eryka (ur. 1987).

Inf.: polsatnews.pl, wikipedia.pl
Fot.: By Ja Fryta from Strzegom - Ryszard Kotys & Andrzej Beja-ZaborskiUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0

Polska

Polska - najnowsze informacje