środa, 17 lutego 2021 15:00

Miejska Biblioteka w Limanowej wychodzi naprzeciw czytelnikom

Autor Aleksandra Tokarz
Miejska Biblioteka w Limanowej wychodzi naprzeciw czytelnikom

Już w najbliższych dniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej zajdą zmiany. Planowane jest bowiem uruchomienie książkomatu oraz wrzutni do zwrotu książek. Dzięki nowym urządzeniom zwiększy się dostęp do oferty bibliotecznej, a zwrot wypożyczonych pozycji będzie szybszy.

Wraz ze zmianą siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, która funkcjonuje przy ul. Bronisława Czecha przy Limanowskim Domu Kultury wdrażane są nowoczesne rozwiązania mające na celu ułatwienie czytelnikom dostępu do książek oraz ich zwrotu. Łatwy i szybki dostęp do oferty bibliotecznej umożliwi książkomat – samoobsługowe urządzenie pozwalające odbiór zamówionych wcześniej w bibliotece egzemplarzy.

Chcąc wypożyczyć książkę przez książkomat złożyć trzeba będzie zamówienie na stronie biblioteki - wchodząc na katalog księgozbioru on line. Wybraną z katalogu pozycję personel biblioteki umieści w książkomacie, a zamówienie oznaczone już jako gotowe do odbioru czytelnik będzie mógł zobaczyć w systemie bibliotecznym – system powiadomi o możliwości odbioru wybranej książki.

Limanowa. Historyczną werandę czeka rekonstrukcja
W ramach projektu „In partibus artem – szlacheckie wymiary sztuki na polsko-słowackim pograniczu” Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zrealizuje zadanie związane z rekonstrukcją secesyjnej werandy. Inwestycja wykonana zostanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg …

Odbiór książki z książkomatu nastąpi przy użyciu Karty Bibliotecznej (warunkiem korzystania z książkomatu jest więc posiadanie Karty).  Kartę Biblioteczną przyłożyć będzie trzeba do czytnika Kart i wówczas książkomat automatycznie otworzy schowek z książką  - czytelnik będzie ją już mógł odebrać.

Szybki zwrot wypożyczonych egzemplarzy umożliwi z kolei wrzutnia do zwrotu książek. Wrzutnia to urządzenie samodzielnego zwrotu książek, które umożliwi oddanie wypożyczonych pozycji o każdej porze, również poza godzinami pracy biblioteki. Zwrot książki nastąpi na podstawie danych zapisanych w etykiecie bibliotecznej wklejonej w książkę  - po identyfikacji użytkownika informacja o zwrocie książki przesłana zostanie automatycznie do systemu bibliotecznego.

- W chwili obecnej dobiegają końca prace związane z oklejaniem zasobów bibliotecznych Miejskiej Biblioteki, co jest niezbędne, by czytelnicy mogli korzystać z urządzeń. Specjalne etykiety biblioteczne jakie posiadać będą książki chronić będą jednocześnie biblioteczny księgozbiór przed kradzieżą.  Zamontowane w okolicach urządzeń specjalne atykradzieżowe anteny wykrywać będą próby nieuprawnionego wyniesienia zabezpieczonych książek - informuje samorząd.

Limanowa. Okradał kościelne skarbony. Teraz będzie tłumaczył się przed sądem
Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież pieniędzy ze skarbony w jednym z kościołów na terenie powiatu limanowskiego. Nie pozostanie bezkarny. - We wtorek 9 lutego policjanci otrzymali informację o kradzieży pieniędzy ze skarbon umieszczonych w jednym z kościołów na terenie naszego p…

Książkomat oraz wrzutnia zlokalizowane będą przy bocznym wejściu do biblioteki – od strony Skateparku.

inf./fot. UM Limanowa

Limanowa - najnowsze informacje