piątek, 24 maja 2024 10:31, aktualizacja 7 miesięcy temu

Znamy datę pogrzebu Jana A.P. Kaczmarka. Zasłużony kompozytor spocznie na Cmentarzu Rakowickim

Autor Patryk Trzaska
Znamy datę pogrzebu Jana A.P. Kaczmarka. Zasłużony kompozytor spocznie na Cmentarzu Rakowickim

W najbliższą sobotę,(25 maja), odbędzie się pogrzeb jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, Jana A.P. Kaczmarka. Artysta spocznie na Cmentarzu Rakowickim.

Uroczystości rozpoczną się mszą żałobną o godzinie 12:00 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a. Następnie, o godzinie 14:00, kompozytor zostanie pochowany w nowej Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Dziedzictwo Muzyczne

Jan A.P. Kaczmarek pozostawił po sobie imponujący dorobek artystyczny. Stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów oraz liczne symfoniczne utwory koncertowe. Jego twórczość była także obecna na ambitnej scenie teatralnej. Był członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Międzynarodowe uznanie przyniosła mu muzyka do takich filmów jak „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona”, „Trzeci cud” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Färberböcka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego oraz „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza. Szczególną sławę zdobył za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera, za którą otrzymał Oscara, nagrodę National Board of Review, a także nominacje do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Jego muzyka towarzyszyła również takim produkcjom jak „Evening” Lajosa Koltai, „Gość” Toma McCarthy'ego, „Mój przyjaciel Hachiko” Lasse Hallströma, „City Island” Raymonda de Felitta, „Aż po grób” Aarona Schneidera oraz serialowi „Wojna i Pokój” w reżyserii Roberta Dornhelma. Był autorem ścieżki dźwiękowej do nominowanego do Oscara dokumentu „Joanna” Anety Kopacz oraz filmu „La Habitación” z Irène Jacob.

Jego muzykę wydawały takie wytwórnie jak Sony Classical, Decca, Varese Sarabande, Milan, Rounder, Universal i Warner Classics. Jan A.P. Kaczmarek założył Instytut Rozbitek, który miał na celu wspieranie międzynarodowych karier młodych twórców i inicjowanie projektów artystycznych w świecie filmu i muzyki. Misję Instytutu Rozbitek kontynuuje Festiwal Transatlantyk, którego był twórcą i dyrektorem.

W 2005 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej, działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

W 2023 roku, podczas Festiwalu Muzyki Filmowej, odbył się koncert Kaczmarek2Cinema, będący przeglądem jego twórczości zorganizowanym z okazji 70. urodzin kompozytora. W tym samym roku odsłonięto jego gwiazdę i odcisk dłoni w Krakowskiej Alei Gwiazd w ramach 16. edycji festiwalu Mastercard Off Camera, co zapewniło mu trwałe miejsce w sercu Krakowa.

Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja w wieku 71 lat po długiej walce z rzadkim schorzeniem neurologicznym, znanym jako zanik wieloukładowy (MSA).

źródło/foto: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka