wtorek, 17 października 2023 12:53

Znamy wyniki wyborów w okręgu tarnowskim. Kto wywalczył mandat parlamentarny?

Autor Patryk Trzaska
Znamy wyniki wyborów w okręgu tarnowskim. Kto wywalczył mandat parlamentarny?

Znamy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych oraz nazwiska tych, którzy będą reprezentować Polki i Polaków w parlamencie przez najbliższe cztery lata. Jak głosowali mieszkańcy okręgu 15?

Państwowa Komisja Wyborcza podała dzisiaj (17 października) oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 35,38% głosów. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 30,70%. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Trzecia Droga, która otrzymała 14,40% głosów. Do sejmu weszły jeszcze Lewica (8,61%) i Konfederacja (7,16%).

Nowy rząd najprawdopodobniej utworzą siły demokratycznej opozycji, która uzyskała 248 mandatów (231 konieczne, aby rządzić). Jak jednak głosowali mieszkańcy okręgu 15?

Okręg tarnowski od lat uznawany jest za jeden z "pewniaków" Prawa i Sprawiedliwości. Nie inaczej było podczas tegorocznych wyborów, w których partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła pięć mandatów poselskich. Wśród przyszłych parlamentarzystów znalazło się wielu polityków, znanych mieszkańcom od lat. Mandat w okręgu tarnowskim wywalczyli: Anna Pieczarka (ponad 71 tys. głosów), Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, Urszula Rusecka i Norbert Kaczmarczyk.

Na dwa mandaty może liczyć z kolei Trzecia Droga. Miejsce w sejmie pewnie wywalczył prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz (ponad 50 tys. głosów). Oprócz niego w sejmie zobaczymy jeszcze Piotra Górnikiewicza.

Ostatnie dwa mandaty w okręgu nr 15 przypadł Koalicji Obywatelskiej. Tak jak cztery lata temu, w sejmie ponownie zasiądzie Urszula Augustyn (27 tys. głosów). Mandat sejmowy wywalczył również Robert Wardzała.

W senacki okręgu nr 34, który obejmuje powiat bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki mandat po raz kolejny uzyskał senator Włodzimierz Bernacki z Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei w okręgu nr 35 (powiat dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów) mandat senatorski uzyskał Kazimierz Wiatr z Prawa i Sprawiedliwości.  

fot. pixabay

Wybory 2023 - najnowsze informacje

Rozrywka