piątek, 18 czerwca 2021 13:19

Miasto budzi się do życia! Zobacz, co Zakopane przygotowało na wakacje!

Autor Mirosław Haładyj
Miasto budzi się do życia! Zobacz, co Zakopane przygotowało na wakacje!

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią kultura w Zakopanem budzi się do życia.

W ogrodzie zabytkowej Willi Czerwony Dwór odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowany został plan imprez na sezon letni w Zakopanem. Wszystkie zaplanowane na lato wydarzenia  zostaną zorganizowane zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

– W tym roku w Zakopanem odbędą się głównie imprezy plenerowe. Jest ich bardzo dużo, każdy znajdzie coś dla siebie. Już w poprzedni weekend rozpoczęliśmy plenerowe wydarzenia, dedykowaliśmy je dzieciom, a w najbliższym czasie duże zakopiańskiej festiwale - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Zakopiański Festiwal Literacki, czy Festiwal Moc Gór - dla każdego coś miłego

– mówiła zastępca burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak Gąsienica.

Na kulinarną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zaprosiła jego dyrektor Joanna Staszak. W tym roku zmagania festiwalowe z udziałem zaproszonych zespołów będą miały miejsce w wiosce festiwalowej na plenerowej scenie. Organizatorzy zapowiedzieli dziś również nowy festiwalowy projekt - koncert „Siła korzeni”.

O współpracy Miasta Zakopane z Polskim Radiem opowiedziała dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Tegoroczna, 50 już edycja Lata z Radiem, po raz kolejny będzie miała swój przystanek pod Giewontem.

Po rocznej przerwie w jubileuszowej odsłonie powróci Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Choć tegoroczna edycja będzie skromna, nie zabraknie wspaniałych wrażeń - o czym przekonywał dyrektor festiwalu, Rafał Monita.

Wiele atrakcji zapowiedziała również dyrektor festiwalu Moc Gór Magdalena Ziaja-Żebracka. Na tegorocznej edycji czekają miedzy innymi: konkurs filmowy, spotkania z autorami książek, zawody biegowe i rozmowy z ludźmi gór.

Podobnie jak w ubiegłych latach, po wieczornym zejściu z gór odpocząć będzie można nie tylko na Krupówkach, ale i nieopodal, na Placu Niepodległości, gdzie, jak co roku, rozstawi swój ogromny ekran i wygodne leżaki Kino Letnie – na wieczory z hitami filmowymi z całego świata zaprosił prezes Outdoor Cinema, Paweł Adamski.

Bożena Gąsienica zaprosiła również na 6. Zakopiański Festiwal Literacki, podczas którego odbędzie się ogłoszenie końcowego werdyktu i wręczenie nagrody. W programie tegorocznej edycji festiwalu, który tradycyjnie odbędzie się na Placu Niepodległości, znajdują si spotkania z literatami m.in. Joanną Bator, Grzegorzem Kasdepke czy Wojciechem Szatkowskim, promocje ciekawych tytułów, targi książki i warsztaty dla dzieci.

Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Lidia Rosinska-Podleśny przypominała, że prócz dużych festiwali i wydarzeń plenerowych na gości Zakopanego czekać będą otwarte muzea i galerie. W Miejskiej Galerii Sztuki jeszcze do 22 lipca podziwiać będzie można fascynujący dorobek twórczy Józefa Wilkonia – ilustratora, malarza i rzeźbiarza, a po nim prezentację prac zakopiańskich twórców w ramach cyklicznej wystawy „Artyści zakopiańscy”.

Ekspozycję w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapełni natomiast twórczość utalentowanej rodziny - Adama Doleżuchowicza oraz jego córki Bożeny Doleżuchowicz Mickiewicz, zafascynowanych kulturą ludową. Od dziś w przestrzeni ogrodu oglądać można również wystawę fotografii Pawła Murzyna „Wielka Krokiew. Od profanum do sacrum”, na którą zaprosiła kierownik Centrum Kultury Rodzimej Malgorzata Wonuczka-Wnuk.

Inf. i foto: UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje