piątek, 21 stycznia 2022 13:01

Kraków: Afera z Wojewódzką Konserwator Zabytków. Po jednym dniu straciła stanowisko. Zrezygnowała czy została odwołana?

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Afera z Wojewódzką Konserwator Zabytków. Po jednym dniu straciła stanowisko.  Zrezygnowała czy została odwołana?

Dominika Długosz po zaledwie jednym dniu od powołania na urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rezygnowała z jego pełnienia. – Jej obowiązki przejęła Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki. Wygląda na to, że to nie koniec zawirowań związanych z funkcją.

18 stycznia sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin skierował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wniosek o powołanie na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr inż. arch. Dominiki Długosz. Dzień później, 19 stycznia, wojewoda odpowiedział pozytywnie. Długosz swój urząd miała objąć z dniem dzisiejszym, 20 stycznia, ale tak się nie stało.

Nowa konserwator zabytków

Sytuacja zmieniła się w przeciągu zaledwie 24 godzin. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, dr inż. arch. Dominiki Długosz "z powodów osobistych złożyła rezygnację ze stanowiska". Warto dodać, że od 2018 r. piastowała ona funkcję Zastępcy Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a od września zeszłego roku pełniła jego obowiązki po tym, jak w atmosferze skandalu z urzędu odwołano prof. Monikę Bogdanowską. – Nie było do tej pory takiej praktyki, żeby odwoływać kogoś, kto rzetelnie wypełniał swoje obowiązki i nie popełnił błędu merytorycznego, choć przecież czasem i takie się mogą zdarzyć, przy takiej liczbie spraw – mówiła w rozmowie z Głos24 Bogdanowska. – Pan wojewoda nie rozmawiał ze mną na temat zastrzeżeń do mojej pracy, w związku z czym jego decyzja też nie jest dla mnie zrozumiała. Nie wezwał mnie po kontroli i nie powiedział, że ma zastrzeżenia do tego, że źle kieruje urzędem, wskazując co mamy poprawić.

Po odwołaniu Bogdanowskiej we wrześniu 2021 r. p.o. konserwatora była właśnie Dominika Długosz, która oficjalnie, już jako Wojewódzki Konserwator Zabytków miała objąć urząd z dniem dzisiejszym.

Tak się nie stało. Teraz nowym p.o. wojewódzkiego konserwatora jest Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, która jest wieloletnią dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Całe swoje zawodowe życie związała z rewaloryzacją krakowskich zabytków.

Odwołanie czy rezygnacja?

Przyczyna zmiany na stanowisku małopolskiego konserwatora zabytków może być jednak inna. Jak twierdzi portal LoveKraków.pl Dominika Długosz nie zrezygnowała, a została odwołana. Bezpośrednią przyczyną tego miała być "jej polityczna aktywność w mediach społecznościowych".

Z informacji do jakich miał dotrzeć krakowski portal wynika, że swoich profilach w mediach społecznościowych Długosz zamieszczała treści, których kontekst polityczny stał w mocnej sprzeczności do stanowiska prezentowanego przez przedstawicieli obecnej władzy. Była konserwator udostępniała grafiki "Soku z buraka", czy wyrażała swoje poparcie dla KOD-u i Mateusza Kijowskiego. Na jej profilu można było także przeczytać, że „Słowo ojczyzna cuchnie mordem”, czy „Bóg stworzył cycki, a nie kościół katolicki”. Ponadto, według partii Razem, Długosz miała "podpaść" również tematem swojej pracy doktorskiej, która poświęcona była adaptacji zabytkowych kościołów katolickich do nowych funkcji.

Z prośbą o komentarz dotyczący doniesień portalu zwróciliśmy się do Rzecznika Prasowego Wojewody Małopolskiego dr Joanna Paździo, która w rozmowie z redakcją Głos24, nie zaprzeczyła, ale też nie potwierdziła informacji portalu. Paździo wyraźnie zaznaczyła, że poza oficjalnym komunikatem zamieszczonym na swojej stronie internetowej, w tej sprawie urząd nie ma nic do dodania.

Krakowska posłanka Daria Gosek-Popiołek z ramienia SLD, odniosła się do całej sprawy na Facebooku. W zamieszczonym wpisie wyraziła swoje oburzenie i poinformowała, że zwróci się do wojewody z pytaniem o przyczyny odwołania Długosz a także o to w jaki sposób jest zapewniona "ciągłość pracy urzędu konserwatora". Posłanka chce także wiedzieć "czy małopolskie zabytki są odpowiednio chronione".

Krakowskie media donoszą, że po 24 godzinach od powołania na stanowisko Małopolskiego Konserwatora Zabytków odwołana została dr Dominika Długosz, wieloletnia pracownica Urzędu Konserwatora. Do części niepotwierdzonych informacji nie będę się odnosić. Ale jeden z powodów mnie oburzył. Otóż dr Długosz została rzekomo odwołana ze stanowiska z powodu pracy doktorskiej poświęconej adaptacji budynków kościołów do innych celów. Już samo analizowanie i opisywanie zjawiska, które ma miejsce w Europie wzbudza na prawicy panikę i moralne wzmożenie. Tak duże, że przesłaniają kompetencje, wiedzę i dorobek. Zwrócę się do Wojewody z pytaniem nie tylko o powody odwołania dr Długosz, ale i o to, jak zapewniona jest ciągłość pracy urzędu konserwatora. I o to, czy małopolskie zabytki są odpowiednio chronione.

Krakowskie media donoszą, że po 24 godzinach od powołania na stanowisko Małopolskiego Konserwatora Zabytków odwołana...

Opublikowany przez Daria Gosek-Popiołek Czwartek, 20 stycznia 2022

Faktem jest, że działalność Długosz nie uszła uwagi internautom, którzy w mediach społecznościowych wracali uwagę na jej wpisy sprzed lat.

Czytaj także:

Odwołana konserwator zabiera głos: wojewoda nie rozmawiał ze mną na temat zastrzeżeń do mojej pracy
Kraków. Monika Bogdanowska nie jest już małopolskim konserwatorem zabytków. O powodach jej odwołania przez wojewodę, Krakowie i działaniach, które dały jej najwięcej satysfakcji rozmawiamy z odwołaną kurator.

Fot.: MUW (na zdjęciu wojewoda Łukasz Kmita i Dominika Długosz)

Kraków

Kraków - najnowsze informacje