sobota, 6 marca 2021 13:00

691. urodziny Tarnowa

Autor Aleksandra Tokarz
691. urodziny Tarnowa

W najbliższą niedzielę przypada 691. rocznicę lokacji Tarnowa. Spycymir Leliwita przywilej na założenie miasta – napisany po łacinie - otrzymał od Władysława Łokietka 7 marca 1330 roku.

Dokument wystawiony przez króla wzorowany był na prawie królewskiego stołecznego miasta Krakowa. Zezwalał on ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu Spycymirowi na założenie na terenie dotychczasowej wsi, osady miejskiej z władzą wójtowsko-ławniczą i samorządem.

Jej organizacja miała opierać się na prawie magdeburskim, a przywilej rozciągał to prawo na sąsiednie wsie, będące własnością Spycimira.

Miasto usytuowane zostało na wzniesieniu po północnej stronie Wątoku i mieściło się w obrębie murów miejskich liczących 900 metrów długości. Jego centrum zajął prostokątny rynek z czterema parami ulic, wybiegających z narożników. Poza murami usytuowane były natomiast przedmieścia – po zachodniej stronie Przedmieście Wielkie, po wschodniej – Przedmieście Małe.

Tarnów. Przybywa miejsc przyjaznych rowerzystom
Można się w nich na chwilę zatrzymać, odetchnąć i nabrać sił na dalszą podróż – mowa tutaj o „Miejscach Przyjaznych Rowerzystom”, których w Tarnowie i regionie nie brakuje.

Przez ponad 250 lat, aż do czasów lokacji Zamościa, która miała miejsce 10 kwietnia 1580 roku, Tarnów był największym prywatnym miastem w Polsce.

Biblioteka świętuje

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie proponuje mieszkańcom cykliczne wydarzenie online z okazji 691. rocznicy lokacji Tarnowa. Na swoim profilu facebookowym publikuje dwa razy w tygodniu propozycje najlepszych książek o mieście w ramach cyklu „Tarnowski przekładaniec”.

W pierwszej części zachęca do czytania m.in. dzieła Wincentego Balickiego „Miasto Tarnów: względem historycznym, statystycznym, topograficznym i naukowym”, które pochodzi z 1831 roku. Można je przeczytać online np. tutaj. Książka zawiera opisane początki miasta, zapisy historii kościołów i klasztorów, a nawet informacje o tym, jak działała Tarnowska Kolonia Akademicka. Biblioteka zaprasza także do lektury książki Zdzisława Simche „Tarnów i jego okolica: wydano ku uczczeniu sześćsetnej rocznicy założenia miasta Tarnowa” z 1930 r. Znaleźć ją można także w internecie tutaj. Autor zajmuje się w niej geograficznym i gospodarczym aspektem miasta. W poście znajdują się także trzy inne propozycje, do których warto zaglądnąć.

Tarnów bez dworca autobusowego! Przewoźnicy mają miesiąc, by znaleźć nowy przystanek
Właściciel tarnowskiego dworca, firma Mądel, wypowiedziała umowy o korzystaniu z obiektu przewoźnikom, zarówno lokalnym, jak i tym z innych miejscowości. Mają miesiąc, by znaleźć nowy przystanek. Oznacza to, że Tarnów został bez autobusowego dworca z “prawdziwego zdarzenia”.

Do 1 kwietnia w każdy wtorek i czwartek będą prezentowane na bibliotecznym facebooku kolejne wybrane publikacje o mieście ze zbiorów Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka