środa, 1 września 2021 06:45

Alarm przeciwpowodziowy w Skawinie. Trudna sytuacja także w gminie Zabierzów

Autor Aleksandra Tokarz
Alarm przeciwpowodziowy w Skawinie. Trudna sytuacja także w gminie Zabierzów

To była ciężka noc. Poziom Skawinki już wczoraj wieczorem przekroczył stan alarmowy, dlatego władze gminy podjęły decyzję o wprowadzeniu alarmu przeciwpowodziowego. Ten obowiązywał będzie do odwołania. W Zabierzowie wylała Rudawa. Trudna sytuacja utrzymywała się niemal w całym powiecie krakowskim.

Jak informują Wody Polskie, zgodnie z danymi z godziny 5 rano stan alarmowy o 87 centymetrów przekroczyła Skawinka w profilu Radziszów. Tendencja jest tam wzrostowa.

Wczoraj burmistrz Skawiny, w związku z zagrożeniem powodziowym, ogłosił na terenie gminy Skawina stan alarmu przeciwpowodziowego. Obowiązuje on od wczoraj, od godziny 22, do odwołania.

Poważnie było również w gminie Zabierzów, gdzie zalany został wiadukt pod torami kolejowymi na ul. Kolejowej. Podtopionych zostało kilka posesji i piwnic. Wszystko za sprawą rzeki Rudawy, która w pewnym momencie osiągnęła wysokość 415 cm i zaczęła wylewać.

Od dnia wczorajszego jednostki PSP i OSP usuwają skutki intensywnych opadów deszczu. Zalane zostały między innymi ...

Opublikowany przez Powiat Krakowski 112 Środa, 1 września 2021

Służby natychmiast ruszyły na pomoc mieszkańcom. - W związku z opadami deszczu oraz lokalnymi zgłoszeniami dotyczącymi zwiększonej ilości wody, informujemy, iż jednostki OSP pracują w terenie aby zapobiec podtopieniom nieruchomości i infrastruktury - informowała gmina Wielka Wieś.

Ciężko pracowali także strażacy w gminie Liszki. Jak informowała OSP Kryspinów, przed mieszkańcami ciężka noc - mimo, iż opady, według prognoz, miały ustąpić, zbliżało się kolejne, potencjalne zagrożenie - możliwa fala wezbraniowa.

Stan na godz. 22:00 Sytuacja nie ulega poprawie, trwa workowanie piasku w newralgicznych miejscach. Na miejsce dotarły...

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Kryspinowie Wtorek, 31 sierpnia 2021

W Małopolsce stany alarmowe przekroczone są na 7 rzekach, a ostrzegawcze na 27.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje