środa, 1 kwietnia 2020 13:37

Aplikacja Kwarantanna domowa – od dziś jest obowiązkowa

Autor Mirosław Haładyj
Aplikacja Kwarantanna domowa – od dziś jest obowiązkowa

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dziś dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Zdrowy obowiązek

Obowiązek posiadania aplikacji dla osób przebywajacych w kwarantannie wprowadziła podpisana wczoraj przez Prezydenta specustawa. Jej pełna nazwa to ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Informacje o obowiązku korzystania z naszej aplikacji znajdziecie w artykule 7e ust.1.

Głównym celem zmian legislacyjnych jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Jest to także narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny w tym zakaz wychodzenia z domu. To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią.

– W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Grafika. Kobieta trzymająca w dłoniach smartfona. Obok napis: Aplikacja Kwarantanna domowa – od dziś obowiązkowa

Aktywacja na miejscu

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji.

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane są w bazie i że można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywuje się po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić?

To zależy od telefonu, którego używamy. W telefonach z systemem Android - znajduje się ona w sklepie Google Play. Jeśli smartfon to iPhone z systemem iOS, trzeba zajrzeć do App Store. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania trzeba wpisać nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa a po jej wyszukaniu kliknąć w przycisk „Instaluj”.

Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany w wiadomości SMS.

Codzienne zadaniowanie

Zaraz po aktywacji aplikacji użytkownicy otrzymają zadanie. Jest nim zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne, bo to do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zostanie zrobione w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu można spodziewać się kolejnych zadań. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia osoba w kwarantannie dostanie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

– W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym

– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady odbywania kwarantanny.

Ponadto osoba przebywająca w kwarantannie wizyty policji można spodziewać w dowolnym momencie. Aplikacja ich nie zastępuje, tylko uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie nie można zapomnieć o naładowaniu telefonu. Nie powinno się wyciszać dźwięków i powiadomień.

Szybka ścieżka

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc dla użytkowników.

–  Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy apki  mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii

– dodaje szef MC.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie pon numerem: 22 165 57 44. Można także wypełnić druk oświadczenia i przekazać go policji. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie: www.gov.pl/kwarantanna-domowa. Na podanej stronie można też znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania i jakie dane wykorzystuje.

Inf.: Ministerstwo Cyfryzacji

Polska - najnowsze informacje