poniedziałek, 6 września 2021 07:09

ASF potwierdzone w gospodarstwach w powiecie dąbrowskim. Trwa dochodzenie

Autor Aleksandra Tokarz
ASF potwierdzone w gospodarstwach w powiecie dąbrowskim. Trwa dochodzenie

Skąd ASF dotarło do powiatu dąbrowskiego? Na to pytanie odpowiedź ma pojawić się po dochodzeniu, które aktualnie trwa. ASF potwierdzono w dwóch gospodarstwach w gminie Szczucin. Wybito ponad 50 świń.

ASF pojawiło się w dwóch, sąsiadujących ze sobą gospodarstwach w miejscowości Słupiec w gminie Szczucin – informuje Radio Kraków. Konieczna była utylizacja ponad 50 świń. Miejsca zostały zdezynfekowane, a także poddane izolacji. Wyznaczono okręg zapowietrzony o promieniu 3 kilometrów i zagrożony o promieniu 10 kilometrów.

ASF – Afrykański Pomór Świń – to choroba zakaźna zwierząt. ASF nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jest natomiast śmiertelnie groźna dla trzody chlewnej. Dodatkowo bardzo szybko się rozprzestrzenia - szerzy się ona bowiem wieloma drogami, a zwierzęta mogą zakazić się bardzo łatwo.

Poprzednio ASF potwierdzono w powiecie tarnowskim, w okolicy miejscowości Skrzyszów. Wówczas zlikwidowano ponad 100 sztuk świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii poleca wszystkim hodowcom świń do bezwzględnego stosowania zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach:

  • do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami;
  • przed wejściem do pomieszczeń gospodarczych należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem biobójczym;
  • do karmienia świń używać paszę zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących;
  • budynki, w których utrzymywane są świnie należy zabezpieczyć przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych; świnie należy utrzymywać w odrębnych budynkach, w których nie są utrzymywane inne zwierzęta kopytne;
  • do pracy ze zwierzętami należy używać oddzielnego ubrania i pozostawiać go w chlewni;
  • dokonywać bieżącego oczyszczania i odkażania preparatami biobójczymi narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń nie wnosić na teren gospodarstwa tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików; osoby obsługujące świnie nie powinny brać udziału w czynnościach związanych z obsługą świń jeżeli przebywały na terenach leśnych lub brały udział w polowaniach w przeciągu ostatnich 72 godzin; na bieżąco obserwować stan zdrowia świń. O wszelkich niepokojących objawach należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii.

fot. ilustracyjne/pixabay

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka