czwartek, 22 lipca 2021 11:01

ASF pustoszy gospodarstwa. Jest kolejny przypadek w powiecie tarnowskim

Autor Aleksandra Tokarz
ASF pustoszy gospodarstwa. Jest kolejny przypadek w powiecie tarnowskim

Pierwszy przypadek choroby zakaźnej świń – Afrykańskiego Pomoru Świń – stwierdzono w miejscowości Skrzyszów w powiecie tarnowskim. Kolejny przypadek wykryto w tym samym regionie – w gospodarstwie oddalonym zaledwie kilkaset metrów od pierwszego. Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców o bezwzględne stosowanie zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.

Zakaźna choroba świń atakuje kolejne gospodarstwa. W okolicach Skrzyszowa wykryto drugi przypadek ASF w regionie tarnowskim. Jak informuje Radio Kraków do tej pory zlikwidowano ponad 100 sztuk świń.

ASF nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jest natomiast śmiertelnie groźna dla trzody chlewnej. Dodatkowo bardzo szybko się rozprzestrzenia - szerzy się ona bowiem wieloma drogami, a zwierzęta mogą zakazić się bardzo łatwo.

Powiatowy Lekarz Weterynarii poleca wszystkim hodowcom świń do bezwzględnego stosowania zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach:

  • do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami;
  • przed wejściem do pomieszczeń gospodarczych należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem biobójczym;
  • do karmienia świń używać paszę zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących;
  • budynki, w których utrzymywane są świnie należy zabezpieczyć przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych; świnie należy utrzymywać w odrębnych budynkach, w których nie są utrzymywane inne zwierzęta kopytne;
  • do pracy ze zwierzętami należy używać oddzielnego ubrania i pozostawiać go w chlewni;
  • dokonywać bieżącego oczyszczania i odkażania preparatami biobójczymi narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń nie wnosić na teren gospodarstwa tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików; osoby obsługujące świnie nie powinny brać udziału w czynnościach związanych z obsługą świń jeżeli przebywały na terenach leśnych lub brały udział w polowaniach w przeciągu ostatnich 72 godzin; na bieżąco obserwować stan zdrowia świń. O wszelkich niepokojących objawach należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje