sobota, 28 sierpnia 2021 07:56

Atak oszustów na Urząd Miejski w Tuchowie. „Żądał natychmiastowej rozmowy z burmistrzem”

Autor Aleksandra Tokarz
Atak oszustów na Urząd Miejski w Tuchowie. „Żądał natychmiastowej rozmowy z burmistrzem”

Oszuści zataczają coraz szersze kręgi. Do tej pory ich głównym celem były osoby starsze, które zdecydowanie łatwiej zmanipulować. Teraz fałszywi policjanci czy urzędnicy nie boją się już nikogo. Coraz częściej słychać o kolejnych osobach, także tych młodych, które wpadają w sidła oszustów. Tym razem ich celem stał się Urząd Miejski w Tuchowie.

- Bezczelność oszustów przekroczyła wszelkie granice. Bądźcie czujni i nie dajcie się wkręcić - przestrzega burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek. To bardzo ważne słowa, gdyż w dzisiejszych czasach nie warto ufać w zasadzie nikomu - słyszy się nawet o sytuacjach, w których sprzedając w Internecie zwykły podręcznik, można stać się ofiarą oszustów. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym miesiącu w Nowym Sączu. Więcej na ten temat TUTAJ.

Oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby, by stać się wiarygodnymi. Są już nie tylko fałszywymi policjantami czy urzędnikami, ale zdarzają się także telefony, kiedy podszywają się pod naszych bliskich, informując o wypadku i potrzebie natychmiastowej wpłaty gotówki.

Okazuje się, że oszuści nie boją się już niczego. Tym razem ich celem stał się Urząd Miejski w Tuchowie. - Na sekretariat urzędu zadzwonił Pan, niby z Policji, żądając pilnej rozmowy ze mną, informując, że rozmowa jest poufna. Nie zadzwonił na mój prywatny numer, tylko chciał rozmawiać z burmistrzem - relacjonuje przebieg tego zdarzenia burmistrz miasta, Magdalena Marszałek. - Stwierdził że właśnie hakerzy zajmują moje konta bankowe i muszę postępować zgodnie z instrukcją. Podał swoje dane, numer legitymacji i polecił żebym go sprawdziła pod nr alarmowym 112.

Burmistrz podkreśla, że nie dała się nabrać, jednak ton wypowiedzi, stanowczość, a także bezczelność osoby, z którą miała do czynienia, z pewnością mogły przekonać wiele osób, nie tylko starszych. - Jeśli zadzwoni ktoś do Was i zaczyna w ten lub podobny sposób rozmowę, przerwijcie ją jak najszybciej. Policja w ten sposób nie postępuje. Zamiast wykonywać podaną przez oszustów instrukcję, zadzwońcie na swój najbliższy komisariat - apeluje burmistrz Tuchowa.

fot. fot. Wikipedia/Paweł Klasa - Praca własna

Tarnów - najnowsze informacje