wtorek, 4 lutego 2020 15:38

150 cm śniegu, bardzo silny wiatr i trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach zima

Autor Mirosław Haładyj
150 cm śniegu, bardzo silny wiatr i trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach zima

Obfite opady śniegu oraz towarzyszący im silny wiatr powodują, że ratownicy TOPR przestrzegają przed wyjściem w góry. Zwiększony został także stopień zagrożenia lawinowego do trzeciego.

TOPR na swojej stronie internetowej poinformował o zwiększeniu stopnia zagrożenia lawinowego. Trzeci stopień oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie

– można przeczytać w opisie stopnia zagrożenia.

Hala Gąsienicowa - widok na Granaty

Warunki w panujące w górach są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa

– czytamy dalej w komunikacie TOPR-u.

Hala Gąsienicowa - widok na Kasprowy

W swoim komentarzu ratownicy przestrzegli m. in. przed utrzymującymi się dużymi opadami śniegu i niestabilnością niższych warstw śniegu:

W Tatrach przewidywany jest bardzo intensywny opad śniegu (30-50 cm) który utworzy znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. W dolnej części tatr świeży śnieg zalegający na mokrej niestabilnej warstwie. Uwaga na depozyty śnieżne w depresjach, pod ścianami i w rejonie grani.
Kasprowy Wierch - widok na Świnicę

Jak podaje portal taromaniak.pl na Kasprowym Wierchu wysokość pokrywy śniegowej wynosi już 151 cm.

Wszystko to w połączeniu z bardzo silnym wiatrem w wysokich partiach gór, mogącym dochodzić w porywach do 180 km/h, przed którym ostrzegają ratownicy słowackich i polskich służb, sprawia, że wyjście w wyższe partie Tatr jest odradzane. Z powodu mocnego wiatru we wtorek od rana nie kursowała kolej linowa na Kasprowy Wierch. Obecnie pracuje normalnie. Duże zachmurzenie sprawia, że widoczność w górach jest bardzo mocno ograniczona.

Fot. tytułowe: Łukasz Chmura (taromaniak.pl), twitter.com
Inf.: TOPR, HZS, PKL, Twitter

Podhale - najnowsze informacje