poniedziałek, 11 stycznia 2021 16:32

Będzie miliard złotych dla górali?

Autor Mirosław Haładyj
Będzie miliard złotych dla górali?

200 gmin położonych na terenach górskich będzie mogło skorzystać z pomocy rządu.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma być realizowane wsparcie dla samorządów. 200 gmin położonych na terenach górskich będzie mogło skorzystać z pomocy rządu. Jak informuje Business Insider Polska kwota przeznaczona na ten cel wynosi 1 mld zł.

Przyznane pieniądze będzie można przeznaczyć na wydatki związane z inwestycjami, w szczególności z modernizacją oraz budową, rozbudową i przebudową infrastruktury turystycznej oraz komunalnej niezbędnej do świadczenia usług turystycznych. Gminy będą mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia:

1) Instrument wsparcia inwestycji w gminach

Wydatki poniesione przez gminę na inwestycje w latach 2016-2020 będą podstawą wyliczenia wysokości wsparcia, a dofinansowanie wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków (ale nie więcej niż 8 mln na jedną gminę).

2) Dopłaty z tytułu utraconych przez gminę dochodów

Jak podaje Business Insider Polska chodzi tu o "utratę dochodów z powodu zwolnienia w I kwartale 2021 r. z podatku od nieruchomości w zakresie usług hotelarskich czy tych oferowanych w ramach działalności kolejek linowych (w tym naziemnych) oraz wyciągów narciarskich".

Wsparcie finansowe dla jednej gminy ma wynieść 80 proc. utraconych dochodów.

Jarosław Gowin podczas poniedziałkowej konferencji wyjaśnił, że rząd nie wyklucza uruchamiania kolejnych instrumentów wspierających turystykę:

– Będziemy jako rząd monitorować sytuację we wszystkich samorządach, szczególnie samorządach turystycznych. Jeżeli w przyszłości będzie potrzeba podjąć następne kroki umożliwiające restart gospodarczy branży turystycznej, a z całą pewnością takie kroki będą niezbędne, to wówczas będziemy uruchamiać kolejne, odpowiednio wycelowane instrumenty.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Business Insider Polska

Podhale

Podhale - najnowsze informacje