czwartek, 10 czerwca 2021 08:28

"Będzie ostrzegał przed powodzią". Najnowocześniejszy w Polsce radar pogodowy działa w Falkowej

Autor Aleksandra Tokarz
"Będzie ostrzegał przed powodzią". Najnowocześniejszy w Polsce radar pogodowy działa w Falkowej

Dziesięć lat temu, po wielkiej powodzi, kiedy niespodziewanie Biała Tarnowska zalała lewobrzeżny Tuchów, ruszyły prace nad budową systemu ostrzegania powodziowego. W środę (9 czerwca) w Falkowej w gminie Ciężkowice oddano do użytku Lokalny System Ostrzegania Powodziowego.

- Rozpoczyna działanie innowacyjny, najnowocześniejszy w Polsce system ostrzegania przeciwpowodziowego. Wykorzystuje najnowsze dostępne na rynku światowym technologie i rozwiązania techniczne, aby ostrzegać mieszkańców i pomagać im w ratowaniu cennego mienia, a także dostarczać informacje służbom ratowniczym – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

W jaki sposób działa system? Skanując chmury, radar pogodowy w Falkowej swoim zasięgiem obejmuje obszar w promieniu około 70 kilometrów. Następnie przesyła komunikat do mieszkańców, którzy subskrybują stronę internetową.

Celem systemu jest wspomaganie podejmowania wczesnych decyzji w obliczu zagrożenia powodziowego, z przeznaczeniem dla mieszkańców i przedstawicieli służb kryzysowych, w oparciu o prognozę do 48 godzin (wezbrania rzeki i jej dopływów) oraz prognozę krótkoterminową (opady nawalne i związane z tym powodzie błyskawiczne). W ramach projektu m.in. wyposażono system w stacje pomiarowe poziomu wody przy ujściach głównych dopływów Białej, wybudowano lokalną stację radarową wraz z lokalnym radarem pogodowym do generowania ostrzeżeń o lokalnych zagrożeniach powodziami błyskawicznymi oraz opracowano kompleksowe oprogramowanie systemu LSOP.

Minister klimatu i środowiska odwiedził Ciężkowice. „To miasto przeżywa swój renesans”
Wiadomości Ciężkowice. Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Parku Zdrojowego. To jednak nie jedyna inwestycja, którą zrealizowano lub którą planuje się w mieście.

- Zgłosimy ten projekt do ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Związek Powiatów Polskich. Chcemy, aby ten unikalny w skali Polski system stał się pierwowzorem – poinformował etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stemlach, który nadzorował prace związane z utworzeniem LSOP.

Aby otrzymywać komunikaty o ostrzeżeniach sms i/lub email, należy włączyć subskrypcję na stronie internetowej TUTAJ.

fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje