czwartek, 18 kwietnia 2019 14:03

Bochnia. Ruszyła budowa tężni solankowej

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia. Ruszyła budowa tężni solankowej

18 kwietnia na terenach przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni, gdzie powstanie niebawem tężnia solankowa, miało miejsce uroczyste „wbicie pierwszej łopaty”.

Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą jest firma ZUE S.A., a koszt prac to prawie 7,8 mln zł. Ok. 3,7 mln zł z tej kwoty miasto otrzymało z unijnej dotacji.

Symbolicznego „wbicia łopaty” dokonali: Stefan Kolawiński – burmistrz Bochni, Robert Cerazy – zastępca burmistrza Bochni, Grażyna Zioło – skarbnik miasta, Marcin Wiśniewski – wiceprezes Zarządu ZEU S.A., Wojciech Murek – zarządzający przedsięwzięciem z ramienia ZUE S.A., Krzysztof Wedler – kierownik robót, Zbigniew Solak – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zbigniew Głód – inspektor nadzoru.

- Rozpoczynamy dzisiaj coś, na co znacząca część mieszkańców naszego miasta czeka, a o czym mówiliśmy już dłuższy okres czasu – powiedział burmistrz Stefan Kolawiński. - Wydaje się, że ten obiekt ma szansę wpisać się w pejzaż miasta, wzbogacić je, spowodować to, że odkryjemy planty na nowo, wobec których są daleko szersze plany niż tylko i wyłącznie budowa tężni solankowej. Myślę, że ten obiekt będzie przyciągał zarówno mieszkańców miasta, ale również te osoby, które zwiedzają nasze miasto w związku z istniejącą tu Kopalnią Soli – dodał gospodarz miasta.

- Dziś rozpoczynamy prace budowlane, ale chciałem przypomnieć, że jest to kontrakt w formule „Zaprojektuj i wybuduj” i tak naprawdę nasze prace rozpoczęły się już w czerwcu zeszłego roku, kiedy to została podpisana umowa. Od tego czasu trwały prace projektowe, prace związane z pozyskaniem kluczowych materiałów oraz uzyskaniem koniecznych decyzji administracyjnych. – powiedział Marcin Wiśniewski, wiceprezes zarządu ZEU S.A.

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to budowle z drewna, pokryte gałązkami tarniny. Ich celem było na początku zagęszczanie solanki podczas produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w wieku XVII. Z czasem odkryto, że inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem mają zbawienny wpływ na zdrowie.

Solarne inhalacje zaczęto stosować w różnego typu kuracjach już w XIX wieku. Pierwsze i jednocześnie największe tego typu konstrukcje powstały w Ciechocinku, zaprojektowane przez Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Do dziś wysokie na 15,8 m o łącznej długości 1741,5 m służą kuracjuszom, mieszkańcom i turystom.

W Polsce można zaobserwować wręcz lawinowy wzrost budowy nowych obiektów, dzięki którym można zażywać inhalacji. Tężnie zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki, wytwarzają aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Prawie codziennie stykamy się z zanieczyszczonym powietrzem, które ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Tężnia niweluje zły wpływ zanieczyszczeń, wzmacnia odporność skutecznie przeciwdziałając wielu dolegliwościom. Oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem przez krótki czas np. przez godzinę wprowadza do naszego organizmu taką dawkę jodu, jaką uzyskalibyśmy alternatywnie podczas trzech dni plażowania nad morzem. Szczególnie na południu Polski można zaobserwować dość częste schorzenia gruczołu tarczycy, które wywoływane są przede wszystkim niedoborem jodu.

Oprócz prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jod powoduje także rozrzedzenie śluzu, co przynosi bardzo dużą ulgę dla osób zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Zawarty w solance brom, rozszerza z kolei oskrzela a wapń działa antyalergicznie. Wskazania lecznicze tężni to przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie, także alergie skóry i choroby tarczycy.

Bocheńska konstrukcja będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu, pracującym w tzw. zamkniętym obiegu solanki i posiadającym dodatkowo komorę solną. Z pewnością nie do przecenienia w borykającej się ze smogiem Bochni przede wszystkim w Śródmieściu, będzie działanie tężni jako olbrzymiego filtra oczyszczającego powietrze.

Dodatkowo tężnia spełni rolę magnesu przyciągającego turystów do Śródmieścia. Wpisująca się w obraz miasta konstrukcja na stałe stanie się atrakcją Bochni i będzie jedną z najważniejszych prac wykonywanych w ramach rewitalizacji.

Termin zakończenia prac przewidziano na 16 grudnia 2019 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Fot. i inf.: UG Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje