poniedziałek, 27 grudnia 2021 17:10

Szopka w bocheńskiej kopalni ma już 100 lat! Sprawdź, kiedy można ją zobaczyć

Autor Mirosław Haładyj
Szopka w bocheńskiej kopalni ma już 100 lat! Sprawdź, kiedy można ją zobaczyć

Znajdująca się w najstarszej kopalni soli w Polsce szopka ma dokładnie 100 lat! W grudniu można ją podziwiać zgodnie z weekendowym harmonogramem zwiedzania.

Znajdująca się w kaplicy św. Kingi szopka ma dokładnie 100 lat! Można ją oglądać cały rok, ale wyjątkowe wrażenie robi w grudniu. Do końca roku kopalnia pracuje zgodnie z weekendowym harmonogramem zwiedzania.

Całoroczna szopka szczególnie podoba się najmłodszym zwiedzającym. W jej wnętrzu znajduje się drewniany żłobek, na którym leży wykonana z gipsu figurka Dzieciątka Jezus. W szopce znajdują się również figurki zwierząt oraz gipsowe odlewy Najświętszej Marii Panny, św. Józefa, czterej pasterzy i trzech króli. Dolną część kawerny zdobią drewniane makiety budynków, a wśród nich chata ze strzechą, altana, a nawet buda z psem, studnia i dom z gankiem. Większość obiektów umieszczonych w podziemnej szopce to dzieła artystów samouków, takich jak Józef Kępa czy Stefan Wojtas – emerytowany górnik, rzeźbiarz.

Pierwsza pasterka w bocheńskiej kopalni odbyła się w 1865 roku. Wtedy to poświęcono podziemną kaplicę i nadano jej imię bł. Kingi. Wówczas w bożonarodzeniowej mszy udział wzięli wszyscy górnicy pracujący w podziemiach kopalni wraz z ich rodzinami.

W tym roku (podobnie jak w poprzednim) w bocheńskiej kopalni nie została odprawiona msza pasterkowa.

Inf. i foto: Kopalnia w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje