piątek, 1 października 2021 15:01

Bochnia: To on zniszczył zabytkową figurkę Matki Boskiej!

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia: To on zniszczył zabytkową figurkę Matki Boskiej!

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni ustalili i zatrzymali sprawcę uszkodzenia zabytkowej figurki. To 19-letni mieszkaniec Bochni.

Powstanie znajdującej się w bocheńskim Parku Uzbornia figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej datuje się na 1880 r. Zachowane przekazy historyczne wskazują, że została ufundowana przez Marię Maiss – żonę ówczesnego burmistrza Bochni – jako podziękowanie i pamiątkę ocalenia dziecka. Kapliczka z figurką od lat była miejscem spotkań mieszkańców Bochni, którzy gromadzili się przy niej w trakcie nabożeństw majowych.

Na początku maja doszło do jej zniszczenia. Uszkodzenia mechaniczne – wyrwanie figurki z cokołu, liczne oderwane od całości elementy – wskazywały na celowe działanie sprawcy. Prace nad rozwiązaniem tej sprawy prowadzili funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Zebrane materiały doprowadziły kryminalnych do ustalenia sprawcy, którym okazał się 19-letni mieszkaniec Bochni. Mężczyzna został zatrzymany 28 września. W trakcie przesłuchania przyznał się do uszkodzenia figurki, opisując przebieg zdarzenia. Sprawca twierdził, że, będąc pod wpływem alkoholu, chciał się popisać przed kolegami.

19-latkowi postawiono zarzut zniszczenia cudzej rzeczy z art. 288§ 1 kodeksu karnego za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czytaj także:

“Zbydlęcenie zachowań i obyczajów w Bochni sięgnęło dna”. Winna “banda degeneratów”
Figurka Matki Bożej zdobiła bocheński Park Rodzinny Uzbornia od 1880 r.

Inf. i foto: KPP Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje