wtorek, 26 lipca 2022 16:18

CDC: Polska na najwyższym poziomie ryzyka związanego z COVID-19. Gdzie jest bezpieczniej?

Autor Tomasz Stępień
CDC: Polska na najwyższym poziomie ryzyka związanego z COVID-19. Gdzie jest bezpieczniej?

Amerykańska agencja federalna CDC (Centers for Disease Control and Prevention) dołączyła Polskę do krajów wysokiego ryzyka związanego z COVID-19. Polska przeskoczyła z poziomu 2 (Umiarkowany) do poziomu 3 (Wysoki). Unikaj podróży do Polski, jeśli nie jesteś na bieżąco ze szczepieniami – rekomenduje agencja.

CDC to agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Jej zadania to zapobieganie chorobom (zwłaszcza zakaźnym) oraz ich monitoring i zwalczanie, a także zajmowanie się zagadnieniami zdrowotnymi związanymi ze środowiskiem naturalnym, środowiskiem pracy, a także z szeroko pojętą profilaktyką i poprawą stanu zdrowia społeczeństwa amerykańskiego.

CDC publikuje także informacje i rekomendacje dla podróżujących pod kątem ryzyka zakażenia Covid-19 w różnych krajach. Określono tu cztery poziomy - Poziom 4: Najwyższy poziom zagrożenia, Poziom 3: Wysoki, Poziom 2: Umiarkowany i Poziom 1: Niski. W tej chwili nie ma państw zakwalifikowanych do kategorii 4, ale lista państw z kategorii trzeciej staje się coraz dłuższa. Właśnie dołączyła do nich Polska. Dlatego też CDC wydało szereg rekomendacji dotyczących podróży do Polski i innych krajów z 3 poziomu. Zaleca w nich między innymi, aby przed podróżą upewnić się, że jesteśmy na bieżąco ze swoimi szczepionkami przeciwko COVID-19. – Jeśli nie jesteś na bieżąco ze swoimi szczepionkami COVID-19, unikaj podróży do Polski – pisze agencja. – Nawet jeśli jesteś na bieżąco ze swoimi szczepionkami przeciwko COVID-19, nadal możesz być narażony na ryzyko zarażenia się i rozprzestrzeniania COVID-19. Inne zalecenie to noszenie dobrze dopasowanej maski w środkach transportu publicznego (takich jak samoloty, pociągi, autobusy, promy) oraz w węzłach komunikacyjnych (takich jak lotniska, dworce i porty morskie), zwłaszcza w miejscach zatłoczonych lub słabo wentylowanych, takich jak odrzutowce na lotniskach dla wszystkich osób w wieku 2 lat lub starszych.

Razem z Polską w miniony poniedziałek do państw Poziomu 3 dołączyły Bangladesz, Bośnia i Hercegowina,  Salwador, Fidżi i Honduras. Ale wszystkich państw na tym poziomie jest ponad 120. Wcześniej znalazły się tam niemal wszystkie państwa europejskie, a także m.in. Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Izrael czy Japonia. Do Poziomu 2: Umiarkowanego zaliczono m.in. Indie, Mołdawię, Filipiny, RPA, Rosję, czy Arabię Saudyjską. Najbezpieczniej, jeśli chodzi o zagrożenie zakażenia Covid-19 jest w państwach z Poziomu 1, czyli m.in. Angoli, Rumunii, Kubie, Egipcie , Azerbejdżanie, czy w Chinach.

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje