Coraz więcej Polaków popiera działania proekologiczne, z tego powodu planują zbierać deszczówkę. Do takich działań potrzebny jest odpowiednio zamontowany zbiornik retencyjny. Wielkość takiego pojemnika należy dostosować do ilości wody, jaką chcemy zgromadzić. Dodatkowo należy zastanowić się, gdzie umieścimy zbiornik, czy będzie on naziemny, czy podziemny.
Zbiornik do zbierania deszczówki
Deszczówka to cenne, odnawialne źródło wody. Jej zbieranie i ponowne wykorzystanie pozwala na realizację zrównoważonego rozwoju i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych z myślą o przyszłości człowieka i naszej planety. Przyczynia się też do zmniejszenia rachunków za wodę zużytą do podlewania ogródków i zieleni miejskiej. Zebrana, oczyszczona i odstana woda deszczowa może być stosowana zarówno w domu, jak i ogrodzie. Idealnie nadaje się do nawadniania trawników i rabat.
Zbiornik retencyjny na deszczówkę – charakterystyka
Retencyjny zbiornik na deszczówkę ma spełniać dwie główne funkcje. Pierwszą z nich jest rozsączanie gleby, a drugą – magazynowanie wody. Dzięki niemu podczas ulewnych deszczów możliwe jest ograniczanie nasiąkania ziemi wodą. Zbiornik na deszczówkę ma na celu gromadzenie wody, którą podczas suszy można wykorzystać do innych celów. Do najbardziej skomplikowanych konstrukcji należy zbiornik podziemny na wodę, ponieważ musi być zamontowany pod ziemią i wymaga dodatkowych instalacji. Jednocześnie jest niewidoczny dla osób postronnych i nie zajmuje miejsca np. w ogrodzie.
Zbiornik retencyjny naziemny
Naziemny zbiornik retencyjny na deszczówkę jest umieszczany zazwyczaj bezpośrednio przy budynku. Dobrze sprawdza się przy niewielkich działkach rekreacyjnych, gdzie zasoby wody są niezbyt duże lub nie ma podłączenia do wodociągu. Jednocześnie pojemnik taki zajmuje miejsce, co może stanowić problem na małych obszarach. Naziemne pojemniki retencyjne występują w różnych kształtach i mają różne pojemności. Mniejsze mogą pomieścić około 200 l wody, a większe – nawet 2000 l.
Zbiornik retencyjny podziemny
Podziemny zbiornik z tworzywa na deszczówkę jest bardziej skomplikowany i droższy, ponieważ wymaga specjalnego systemu. Z tego powodu instalację takiego pojemnika należy zaplanować już na etapie budowy domu. Jednak zbiornik taki ma wiele zalet, jest niewidoczny i nie zajmuje powierzchni na posesji. Pojemniki podziemne najczęściej są wkopywane w ziemi, ale mogą być też zamontowane w piwnicy. Zazwyczaj objętość takiego zbiornika wynosi 2000 l.
Zbiornik retencyjny to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza przy domach jednorodzinnych. Umożliwia zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, którą można wykorzystać w innych celach. To działanie ekonomiczne i ekologiczne.