poniedziałek, 2 października 2023 08:25

Co warto wiedzieć przed zamówieniem pergoli?

Autor Artykuł zewnętrzny
Co warto wiedzieć przed zamówieniem pergoli?

Pergola jest elementem małej architektury o różnym kształcie i powierzchni. Składa się ze słupów podporowych i ruchomego zadaszenia, które jest wykonane z lameli lub tkaniny. Pergola jest zabudową stałą, spełniającą funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. O czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji pergoli?

Pergole a prawo budowlane, rodzaje

Art. 29 ust. 1 p. 2 ustawy prawo budowlane zwalnia inwestora od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę pergoli i podobnych konstrukcji o powierzchni do 35 m2. Ogranicza natomiast ich liczbę do dwóch na każde 500 m2 działki. W praktyce oznacza to, że w większości wypadków można zamontować pergolę w dowolnym miejscu działki bez żadnych formalności.

Zasadniczy podział pergoli to tarasowe i ogrodowe. Pergola tarasowa stanowi zazwyczaj przedłużenie pokoju reprezentacyjnego (salonu) w domu i może być wykonana z drewna lub aluminium. Posiada prowadnice boczne i podpory przednie; umożliwia to wykorzystanie jej do ochrony przed deszczem, wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem. W zależności od przeznaczenia i upodobań zadaszenie i osłony boczne mogą być wykonane z tkanin, lameli obrotowych bądź poliwęglanu. Zadaszenie może być ruchome, z napędem ręcznym lub elektrycznym.

Decydując się na pergolę tarasową warto rozważyć możliwość nabycia takiej, którą można bezproblemowo zaopatrzyć w oświetlenie i ogrzewanie. Dzięki temu będzie ona mogła stanowić dodatkową całoroczną powierzchnię mieszkalną. Ofertę pergoli tarasowych można znaleźć na stronie pergole-poznan.pl.

Pergola ogrodowa jest budowlą wolnostojącą. Może to być najpopularniejsza pergola łukowa, opleciona roślinami pnącymi i zdobiąca wejście na posesję lub oddzielająca poszczególne części ogrodu. Tego typu pergole najczęściej instalowane są w małych ogrodach i są wykonane z drewna i mają w bocznych ściankach kratownicę, ułatwiającą roślinom oplatanie.

W ogrodzie większym można zainstalować pergolę w formie altanki, która przeznaczona jest do wypoczynku np. w letnie popołudnie. Taka pergola jest stałą konstrukcją z zadaszeniem, chroniącą przed deszczem, silnym słońcem i wiatrem. Jako zadaszenie warto wybrać zwijaną roletę rzymską. Jest to rozwiązanie bardzo modne, do tego ładne i funkcjonalne. Pergola ogrodowa może być wykonana z drewna lub metalu.

Zawsze trzeba odpowiednio przygotować miejsce pod montaż pergoli. Musi ona być trwale przymocowana do podłoża, niezależnie czy jest tarasowa, czy ogrodowa wolnostojąca. Pergolę mocuje się do fundamentów, płyty betonowej lub wykonuje się specjalne stopy betonowe, w których umieszcza się podpory. Warto do tego zatrudnić profesjonalną ekipę.

Co zamiast pergoli?

Jeżeli warunki i okoliczności nie pozwalają na zamontowanie pergoli, warto rozważyć zakupienie markiz. Markizy tarasowe są to osłony zewnętrzne, montowane nad oknami lub tarasami. Mają za zadanie ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i szkodliwymi promieniami UV lub deszczem. Produkowane są z różnych materiałów. Należy pamiętać, aby markizy były trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych; warto zwrócić uwagę na tkaninę – powinna być akrylowa wodoodporna lub poliestrowa powlekana PCV. Natomiast konstrukcja markiz musi być stabilna i wytrzymała na silniejszy wiatr, a także odporna na korozję.

Z kolei refleksole są to rolety ekranowe, przeznaczone do zaciemniania i przysłaniania okien. Mogą być montowane zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Mają zastosowanie w pomieszczeniach, które z racji usytuowania są wystawione na długą ekspozycję na słońce, co niekiedy powoduje ich silne nagrzanie. Mogą być też zamontowane w pergolach jako ochrona przed podmuchami wiatru lub zacinającym deszczem.

Refleksole mogą występować w odmianie z kasetą lub bez kasety, z metalowymi prowadnicami lub prowadzeniem żyłkowym bocznym. Sterowane są ręcznie lub mechanicznie. Bardziej nowoczesne modele mają zamontowaną automatykę pogodową i sterowanie grupowe, co umożliwia automatyczne podnoszenie lub opuszczanie rolet, zależnie od warunków atmosferycznych w danym dniu.

Z ofertą zarówno markiz, jak i refleksoli można zapoznać się na stronie panwygodny.pl. Oferowane są tu ponadto pergole tarasowe w różnych wariantach; można obejrzeć zdjęcia z aranżacjami i wybrać opcję dla siebie, mając na uwadze wielkość ogrodu, bryłę domu i warunki otoczenia.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka