piątek, 5 marca 2021 08:21

Co z odbudową zamku w Melsztynie? W tym roku czwarty etap

Autor Aleksandra Tokarz
Co z odbudową zamku w Melsztynie? W tym roku czwarty etap

W tym roku kontynuowana będzie odbudowa zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na dalsze prace konserwatorsko-budowlane otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 270 tys. zł. Wykonanie IV etapu umożliwi udostępnienie dla turystów kolejnego poziomu tej historycznej budowli.

Prace przy zabezpieczaniu ruin zamku i jego częściowej odbudowie trwają od 2018 roku. M.in. odgruzowano przyziemie i odkopano fundamenty ścian i wykonano wszystkie niezbędne zabezpieczenia, a następnie zaczęto wznosić mury wieży wraz ze schodami oraz wykonano strop nad parterem obiektu. W ubiegłym roku odbudowano mury wieży do wysokości 7,20 m, a także wykonano strop drewniany na poziomie drugiego piętra (wysokość 6,60 m). Już teraz podziwiać można stamtąd widoki na dolinę Dunajca.

Na ten rok zaplanowano IV etap prac z zabezpieczeniem ruin zamku na poziomie trzeciego piętra (wys. 10,40 m), w tym odbudowę muru wieży do wys. 11,60 m. Realizację planów umożliwia ministerialne dofinansowanie. Całość zadania (wraz z wkładem własnym gminy Zakliczyn) wyniesie około 400 tys. zł.

Kolejna tarnowska ulica przejdzie remont
Już wkrótce rozpocznie się remont kolejnej tarnowskiej ulicy. Ma być gotowa w III kwartale tego roku.

- Wykonanie czwartego etapu prac umożliwi udostępnienie dla mieszkańców i turystów kolejnego poziomu tej historycznej budowli. Przybliży nas również do osiągnięcia stanu docelowego jakim będzie taras widokowy na dolinę Dunajca na szczycie baszty –zaznacza burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Pracujemy też nad tym, aby w istniejącej części piwniczno-parterowej powstało pomieszczenie przystosowane do organizowania różnych wystaw i spotkań.

Ostatnio na zamkowym wzgórzu zainstalowany został także monitoring, który ma chronić zabytkową budowlę i jej otoczenie przed aktami wandalizmu. Na odbudowywanej wieży zainstalowana została kamera, z której widok na tereny Pogórza, Beskidu Sądeckiego oraz na Tatry śledzić można na żywo na stronie internetowej gminy Zakliczyn.

fot. Gmina Zakliczyn

Tarnów - najnowsze informacje