sobota, 6 marca 2021 16:50

Coraz mniej wolnych łóżek i respiratorów. O ile spadł zapas? Jak wygląda sytuacja w Małopolsce?

Autor Mirosław Haładyj
Coraz mniej wolnych łóżek i respiratorów. O ile spadł zapas? Jak wygląda sytuacja w Małopolsce?

Planowane jest zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych w szpitalach tymczasowych.

We wszystkich województwach jest jeszcze zapas wolnych łóżek i respiratorów, choć w minionym tygodniu spadł on niemal o 15 procent. Planowane jest zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych w szpitalach tymczasowych. Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 16 tys. 423 osoby, a z respiratorów korzysta 1675 pacjentów. Dla porównania, tydzień temu, 26 lutego w szpitalach było 14 058 osób zakażonych koronawirusem, a pod respiratorem leżało 1467 chorych.

Jak informuje Radio Kraków, Adam Niedzielski powiedział w piątek, że w związku z trzecią falą koronawirusa w pierwszej kolejności będą uruchamiane szpitale tymczasowe:

– Dzięki temu, że przygotowaliśmy się do trzeciej fali, mamy komfort, że nie musimy tej standardowo działającej w systemie szpitalnym liczby łóżek przeznaczać na leczenie chorych z COVID-em. Możemy w pierwszej kolejności skorzystać ze szpitali tymczasowych.

Minister dodał, że ich uruchomienie potrwa kilka dni:

– Wojewodowie (...), deklarują, że to są dwa, trzy dni, kiedy będzie pełna funkcjonalność, gotowych skądinąd infrastrukturalnie szpitali, wyposażonych w cały sprzęt, respiratory i inne wyposażenie.

Jak wygląda sytuacja w Małopolsce?

W regionie dla zakażonych pacjentów wolnych jest 857 łóżek i 61 respiratorów. Łączna liczba łóżek covidowych w województwie wynosi 1964, z czego w piątek zajętych było 1107. W regionie przeznaczonych dla zakażonych jest 187 respiratorów, z których wykorzystywanych jest 126.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Radio Kraków
Fot.: MBOT

Kraków

Kraków - najnowsze informacje