wtorek, 30 listopada 2021 17:01

Czy warto szukać pracy, korzystając z usług firm HR?

Autor kal
Czy warto szukać pracy, korzystając z usług firm HR?

Poszukiwanie pracy bywa stresującym zajęciem, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim zdobyciu nowego zatrudnienia. Zdarza się, że nawet mimo kompetencji i doświadczenia, które posiadamy, przez długi czas nie możemy znaleźć interesującej oferty lub nasze aplikacje są odrzucane. Czy w takiej sytuacji warto skorzystać z usług agencji doradztwa personalnego? Jakie profity może nam przynieść współpraca z firmą HR?

Co może zaoferować agencja doradztwa personalnego?

Agencje rekrutacyjne i firmy HR specjalizują się w znajdowaniu odpowiednich kandydatów do pracy dla swoich klientów. Poszukiwanie pracy przez agencję, warto zacząć od sprawdzenia profilu jej działalności, ponieważ obsługują one różne sektory rynku pracy. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze poznanie potrzeb, oczekiwań i wymagań obu stron i ułatwia późniejsze pośredniczenie między pracodawcą a pracownikiem. Firmy HR mogą specjalizować się także w pozyskiwaniu fachowców w niszowej dziedzinie, menedżerów wysokiego szczebla czy kadry zarządzającej. Jeśli chcemy sprawdzić, w jakich sektorach specjalizuje się konkretna firmy, warto przejrzeć np. oferty pracy HRK lub innych dużych graczy z branży.

Jak działa agencja doradztwa personalnego?

Agencje stosują różne metody dotarcia do kandydatów, a jedną z nich jest budowanie własnych, długofalowych kontaktów. Z tego powodu nawiązanie współpracy z firmą HR będzie opłacalne, nawet jeśli poszukiwanie pracy jest dla nas pieśnią przyszłości. Największe i najbardziej doświadczone agencje zatrudniają najlepszych rekruterów, mamy więc pewność, że trafimy pod opiekę fachowców w swojej dziedzinie, którzy będą wiedzieli, w jaki sposób najlepiej pokierować naszą kandydaturą.

Zalety poszukiwania pracy z firmą HR

Duże i profesjonalne agencje doradztwa personalnego nie pobierają od kandydatów żadnych opłat za swoje usługi. Zależy im po prostu na pozyskaniu dla swoich klientów najlepszych pracowników. Jak możemy więc skorzystać, zgłaszając się do agencji w poszukiwaniu pracy? Przede wszystkim nasza aplikacja trafia w ręce specjalisty, który doradzi, co można w niej zmienić lub poprawić, aby wyglądała jak najbardziej profesjonalnie. Rekruter porozmawia z nami o naszych mocnych i słabych stronach oraz kompetencjach, które być może trzeba będzie uzupełnić, aby zyskać wymarzoną pracę. Jeśli weźmiemy udział w procesie rekrutacyjnym prowadzonym przez agencję, możemy spodziewać się m.in. testów kompetencji czy selekcji w formie assessment centre. Jest to bardzo cenne doświadczenie, które da nam wiele wskazówek na przyszłość, nawet jeśli od razu nie dostaniemy posady.

Jak nawiązać współpracę z agencją?

Jeśli chcemy wziąć udział w konkretnej rekrutacji, powinniśmy przejrzeć oferty pracy HRK lub podobnie działającej agencji i odpowiedzieć na interesujące nas ogłoszenie. Jeśli aktualnie nie jest prowadzony żaden ciekawy dla nas projekt, możemy zgłosić się przez formularz rejestracyjny. Obecność w bazie kandydatów gwarantuje, że będziemy brani pod uwagę w przyszłych projektach.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje