piątek, 1 października 2021 13:24

Czy z wilkiem można żyć w zgodzie?

Autor Artykuł partnera
Czy z wilkiem można żyć w zgodzie?

Czy z wilkiem można żyć w zgodzie? Traktować go jak sąsiada? Na te pytania chcemy odpowiedzieć w najnowszej kampanii Fundacji WWF Polska „Nasz sąsiad wilk” pokazując jak piękny to jest drapieżnik i szukając metod na bezkonfliktowe sąsiedztwo ludzi z wilkami.

Populacja wilków liczy ok. 2000 osobników, ale najwięcej jest ich na Podkarpaciu, dlatego start kampanii miał miejsce właśnie w Bieszczadach. Inauguracją  był wernisaż wystawy zdjęć o wilkach wykonanych przez Krzysztofa Chomicza, artystę specjalizującego się w portretowaniu żywej natury, laureata nagrody National Geographic i twórcy licznych filmów oraz wystaw. Jego fotografie można oglądać w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa „Ursa Maior” w Uhercach Mineralnych do 15 października. W trakcie wydarzenia miała miejsce również premiera filmu o pasterzach z Bieszczad przygotowanego przez WWF Polska oraz prelekcja z uznanymi specjalistami z dziedziny ochrony wilka w Polsce, którzy opowiadali m.in. jak minimalizować straty powodowane przez wilki.

IMG 20210915 110001

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, kiedy brałem udział w planach rozwoju Bieszczadzkiego Parku Narodowego, plan ten musiał też uwzględniać to co dzieje się w otoczeniu parku […], dlatego przeprowadzałem takie wywiady z hodowcami odnośnie szkód i okazało się, że ci hodowcy, którzy hodują swoje owce, też kozy w pobliżu swoich domów, tracą dwukrotnie więcej zwierząt gospodarskich niż ci, którzy wypasają zwierzęta na pastwiskach. Wilki po prostu korzystały z tego, że w pobliżu domów zwierzęta nie były zabezpieczane – mówił dr Wojciech Śmietana

Wilk i człowiek mogą żyć w zgodzie

Dlatego Fundacja WWF Polska stara się zachęcić hodowców do prawidłowego zabezpieczania zwierząt gospodarskich. Tylko w 2021 roku, wyposażyła cztery regionalne dyrekcje ochrony środowiska w łącznie 20 zestawów ogrodzeń elektrycznych dla hodowców w województwach: lubuskim, wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim. Do tej pory takim gospodarstwom w całej Polsce, WWF Polska przekazało około 300 ogrodzeń elektrycznych do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami. Mamy duże doświadczenie w edukowaniu hodowców na temat minimalizacji ryzyka wystąpienia szkód organizując liczne szkolenia i spotkania, gdzie bezpośrednio dochodzi do spotkań z wilkami.  Dodatkowo WWF Polska przekazała również 44 pasterskich psów stróżujących – owczarków podhalańskich do ochrony owiec przed wilkami.

IMG 20210915 110057

Dzięki informacji zwrotnej od hodowców wiemy, że rozdawane przez nas ogrodzenia elektryczne pozwalają skutecznie minimalizować szkody w pogłowiu zwierząt gospodarskich – mówił ekspert ds. ochrony gatunków, Piotr Chmielewski z WWF Polska.

Kampanią „Mój sąsiad wilk” WWF Polska chce też edukować społeczeństwo, że wilk może być bezproblemowym sąsiadem, a ponadto ma olbrzymi wkład w utrzymanie równowagi ekologicznej w lesie, a nawet przynosi wielkie oszczędności Skarbowi Państwa. Przykładowo regulując populacje dzikich ssaków kopytnych, które kosztują podatników nawet około 700 milionów złotych rocznie. Dlatego zachęcamy ludzi do poznania tego drapieżnika i nauczenia się współistnienia z nim.

Współistnienie z drapieżnikami jest strasznie ciekawe, bo zawsze w tyle głowy wiesz, że one tutaj są, nie znajdziesz innego takiego miejsca w Europie, że zwierzęta dzikie są tak bliskie człowieka, ale warto też wiedzieć, że to jest ich teren, np. jeśli masz zwierzęta gospodarskie musisz je odpowiednio zabezpieczać – mówił hodowca Andrzej CzechGdzie można spotkać wilka?

Na terytorium Polski wilki występują w 3 różnych populacjach – na południu, w polskiej części Karpat (populacja karpacka), we wschodniej części kraju (populacja bałtycka) oraz na zachód od Wisły, gdzie nasze wilki wraz z wilkami po niemieckiej stronie granicy tworzą populację środkowo-europejską, która posiada status zagrożonej w Europie.

INFOGRAFIKA new zbiorcza

Katarzyna Karpa - Świderek
Źródło WWF Polska

Ekologia - najnowsze informacje