sobota, 6 lutego 2021 10:49

Darmowe szczepionki na grypę pójdą do kosza! Ile preparatów się zmarnowało?

Autor Mirosław Haładyj
Darmowe szczepionki na grypę pójdą do kosza! Ile preparatów się zmarnowało?

Do tej pory 2,3 mln Polaków zaszczepiło się na grypę.

Szczepionek już od listopada nie ma w hurtowniach. Nie można zatem ich kupić. Tymczasem, jak donosi portal rp.pl, w wielu aptekach szpitalnych zalegają niewykorzystane sfinansowane przez rząd preparaty, którymi miał być zaszczepiony personel medyczny.

Część placówek zwróciła już nadmiar szczepionek do Agencji Rezerw Materiałowych.

– Będziemy je zwracać zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia

– powiedziała portalowi rp.pl kierowniczka apteki szpitalnej szpitala klinicznego w Warszawie.

Zwrot szczepionek w lutym jest jednoznaczny z ich wyrzuceniem do kosza. Obecnie nikt nie jest zainteresowany szczepieniem przeciwko grypie, choć sezon na tę chorobę jeszcze trwa. Obecnie większość osób chciałaby otrzymać szczepionkę przeciwko Covid-19.

Jak dowiedział się portal rp.pl, łącznie zamówionych zostało prawie ćwierć miliona preparatów (247 991). W odpowiedzi do redakcji Ministerstwo Zdrowia napisało, że nie wie ile szczepionek zostało wykorzystanych a ile znajduje się jeszcze na składzie szpitalnych aptek. Nie ma też danych na temat liczby zaszczepionych osób. Resort tłumaczy, że takie informacje zbiera PZH dopiero po zakończeniu sezonu szczepień na grypę. A ten zbliża się nieubłaganie. Jak powiedziała, cytowana przez rp.pl, Katarzyna Mąkólska z biura prasowego Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy:

– Teraz już ostatni moment na szczepienie, proces nabywania odporności trwa ok. dwóch tygodni. Te szczepionki, które nie zostaną wykorzystane, zostaną zutylizowane.

Preparat jest jednoroczny. W przypadku niewykorzystania, szczepionki zostaną spalone. Największe zainteresowanie nim było od września do grudnia. Później spadał na nią popyt.

Inf.: rp.pl
Fot.: Photo by Diana Polekhina on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje