środa, 17 kwietnia 2019 09:11

Dębica: Co konkretnie powstanie przy Ratuszowej?

Autor Marzena Gitler
Dębica: Co konkretnie powstanie przy Ratuszowej?

https://mojemplus.pl/ankieta-debica. 10 kwietnia na terenie przyszłej inwestycji spotkał się z dziennikarzami burmistrz Mariusz Szewczyk, który zapowiedział rozpoczęcie ankiety dla zainteresowanych udziałem w programie.

Co powstanie przy Ratuszowej?

W Dębicy na niespełna 1,5 hektarowej działce powstanie osiedle z czterema, trzypiętrowymi blokami, które pomieści mieszkania od jedno- do czteropokojowych. Grunt wskazany przez miasto na budowę bloków w ramach programu Mieszkanie Plus znajduje się przy ul. Ratuszowej. Ma zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w bezpośrednim sąsiedztwie jest szkoła oraz przedszkole, do których przynależy także boisko sportowe. W promieniu 700 metrów od planowanej inwestycji są: przychodnia, apteka, szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, liczne sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, a także dom kultury, park miejski, aquapark i lodowisko.

- Programem mieszkanie plus zainteresowaliśmy się jako jedna z pierwszych gmin w Polsce. To program odpowiadający na potrzeby bardzo dużej grupy mieszkańców Dębicy – przypomniał na konferencji prasowej poświęconej programowi Mieszkanie Plus w Dębicy 10 kwietnia na terenie przyszłej inwestycji przy ul. Ratuszowej burmistrz Mariusz Szewczyk.- Dziś mamy dla dębickich rodzin ciekawą ofertę. Lokale zostaną wybudowane w dobrym standardzie i położone są w atrakcyjnej części miasta. Mamy nadzieję, że nowopowstałe mieszkania w Dębicy w ramach rządowego programu spotkają się z zainteresowaniem dębiczan, zwłaszcza tych, dla których brakowało oferty na lokalnym rynku. W najbliższych dniach Urząd Miejski w Dębicy w ścisłej współpracy z PFRN przeprowadzą ankietę, która da odpowiedź na pytanie, jakie są preferencje mieszkańców. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy z dębickim samorządem, który będzie prowadził rekrutację najemców, dach nad głową zyska wiele rodzin, które do tej pory nie mogły sobie na niego pozwolić – podkreślił.

- Mieszkanie Plus jest szansą dla Dębicy. Rynek deweloperski istnieje tu w znikomym stopniu, nie ma lokalnego TBS, a w kolejce po mieszkania komunalne mieszkańcy czekają po kilka lat. Miasto Dębica przekazało pod realizację programu Mieszkanie Plus działkę w doskonałej lokalizacji. Jestem przekonany, że dzięki nowemu osiedlu, które tu powstanie nie tylko poprawi się jakość życia mieszkańców, ale także sprowadzi do miasta nowe rodziny, które w poszukiwaniu pracy osiedlą się tu na stałe – powiedział dyrektor Biura Realizacji Inwestycji Jarosław Kołodziejczyk.

Do dyspozycji przyszłych najemców w blokach przy ul. Ratuszowej będzie 200 mieszkań o średniej powierzchni 50 mkw. Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych to lipiec 2019 roku.

W kraju i na Podkarpaciu

W ramach programu Mieszkanie Plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku najemcy wprowadzą się do 364 Mieszkań Plus w Gdyni oraz w Wałbrzychu. Trwa także budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach, a ponad 14 tysięcy mieszkań znajduje się w procesie projektowania.

Najemcy Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej już od kwietnia będą płacili niższy czynsz, dzięki dopłatom w ramach programu Mieszkanie na Start. Wnioski o takie dofinansowanie złożyło 69 rodzin i wszystkim zostało ono przyznane. Pozostali - ci, którzy nie zgłosili się jeszcze do programu Mieszkanie na Start – nadal mogą wnioskować o dopłaty. Czynsz, który od kwietnia będą płacić najemcy zmniejszy się od 100 do 290 zł.

W całym województwie podkarpackim w ramach programu Mieszkanie Plus analizowanych jest 831 mieszkań w 9 lokalizacjach. Wszystkie grunty zostały wskazane przez podkarpackie samorządy.

Ankieta dla zainteresowanych

Od 10 kwietnia do 10 maja wszyscy zainteresowani mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie Plus mogą wypełnić ankietę opublikowaną na stronie www.debica.pl.

Celem uruchomionej ankiety jest zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Dębicy. Wśród pytań znajdują się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności, Ankieta jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta w Dębicy.

Marzena Gitler, UM Dębica, foto: UM Dębica

Dębica - najnowsze informacje