czwartek, 10 października 2024 09:17, aktualizacja miesiąc temu

Kontrowersje wokół inwestycji nad Stawem Dąbskim? "Deweloperom trzeba patrzeć na ręce"

Autor Mirosław Haładyj
Kontrowersje wokół inwestycji nad Stawem Dąbskim? "Deweloperom trzeba patrzeć na ręce"

Na terenie dawnej galerii handlowej Plaza spółka Strabag planuje budowę nowego kompleksu usługowo-hotelowego – Plaza Nova. Budynki mają zostać wzniesione nad Stawem Dąbskim, będącym użytkiem ekologicznym, co zdaniem radnego Łukasza Gibały, budzi poważne obawy dotyczące negatywnego wpływu na chroniony ekosystem. Z tego powodu, niedawny kandydat na prezydenta miasta, będzie domagał się przeprowadzenia kontroli procedury wydania pozwoleń na budowę inwestycji pod kątem możliwych nieprawidłowości i nadużyć. – Przykład Doliny Prądnika i zniszczonego tam użytku ekologicznego pokazuje, że deweloperom trzeba patrzeć na ręce, by chronić nasze środowisko – napisał w swoich social mediach Gibała.

Na terenie wyburzonej w 2023 roku galerii handlowej Plaza w Krakowie powstaną dwa biurowce oraz trzy obiekty hotelowo-usługowe, jak poinformowała w drugiej połowie września firma deweloperska Strabag Real Estate. W ramach tego projektu inwestor zamierza zbudować dwa segmenty biurowo-usługowe o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 23 tys. mkw., a także trzy obiekty hotelowe. Strabag Real Estate otrzymał już prawomocne pozwolenia na budowę obu części kompleksu. Planowany obiekt biurowy będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych oraz jedną podziemną. Rozpoczęcie budowy Plaza Nova zaplanowano na 2025 rok.

  • Czytaj także
[Zdjęcia, wideo] Trwa wyburzanie Galerii Plaza
Galeria Kraków Plaza znika na naszych oczach. Kiedyś centrum rozrywki z kinem i największą kręgielnią jest wyburzane. Zobacz jak teraz wygląda [11.02.2023]

Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający Strabag Real Estate, podkreślał, że projekt zakłada zachowanie naturalnego charakteru tego miejsca, w tym odpowiednie wyeksponowanie Stawu Dąbskiego, który jest ekologicznym terenem o powierzchni ponad 20 tys. m2. Staw ma być wkomponowany w projekt, aby pozostał dostępny dla lokalnej społeczności. Dodatkowo na terenie inwestycji zostaną stworzone miejsca do wypoczynku i rekreacji, elementy małej architektury oraz infrastruktura rowerowa. Budynki będą harmonijnie łączyć się z otoczeniem dzięki odpowiedniej formie, kolorystyce elewacji oraz starannie zaprojektowanej przestrzeni między nimi. Planowane jest także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach i wiatach parkingowych.

Koncepcję architektoniczną części biurowej Plaza Nova opracowała pracownia MHM Architects, natomiast za kolejne etapy projektowania oraz uzyskanie pozwolenia na budowę odpowiada krakowska firma ATP Asymetria.

  • Czytaj także:
[WIDEO] Ostatnie tygodnie Galerii Plaza. Jak wygląda i co tam będzie?
Spółka Strabag planuje wyburzyć opuszczoną Galerię Plaza w Krakowie. Odwiedziliśmy z kamerą budynek, który ma ciekawy charakter, typowy dla tamtych lat.

"Deweloperom trzeba patrzeć na ręce"

Staw Dąbski stanowi siedlisko dla zagrożonych gatunków, a ekolodzy oraz mieszkańcy obawiają się, że nowa inwestycja może naruszyć delikatną równowagę przyrodniczą tego obszaru. Może to doprowadzić do degradacji środowiska, podobnie jak miało to miejsce w Dolinie Prądnika, gdzie niedawno doszło do zniszczenia tamtejszego użytku ekologicznego.

Sprawą dąbskiego stawu zajął się radny Łukasz Gibała, który za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych podzielił się na początku października, swoimi obawami dotyczącymi możliwych nieprawidłowości przy wydawaniu pozwoleń na budowę Plaza Nova. W związku z tym, jako radny podjął interwencję i zażądał dokładnej kontroli procedur. Głównym celem tych działań jest upewnienie się, że ochrona środowiska została w pełni uwzględniona, a deweloperzy działają zgodnie z przepisami, nie naruszając przyrodniczych walorów Stawu Dąbskiego i jego okolic.

Radny w swoim wpisie wskazuje, że inwestycje tego typu wymagają szczególnego nadzoru, aby uniknąć trwałych szkód dla lokalnych ekosystemów. Przywołał też przykład Doliny Prądnika, która została naruszona przez pracowników dewelopera przygotowującego teren przy ulicy Pachońskiego do nowej inwestycji. 24 września aktywiści z Akcji Ratunkowej zgłosili, że "fragment użytku ekologicznego przy ulicy Pachońskiego został zasypany pięciometrową warstwą ziemi zmieszanej z odpadami budowlanymi". Zniszczeniu uległy również niektóre drzewa, a w kilku miejscach mieszanka gruzu i gleby osunęła się do koryta rzeki Prądnik. Ponadto zniszczeniu uległ także miejscowy drzewostan. Część drzew złamała się z powodu ciężaru nałożonego gruzu i ziemi, podczas gdy inne zostały wyrwane przez koparki pracujące na miejscu.

Na swoim Facebooku Gibała napisał:

Pamiętacie galerię Plaza? To na terenie, na którym niegdyś stało to centrum handlowe spółka Strabag planuje budowę Plaza Nova. Budynki usługowo-hotelowe mają stanąć bezpośrednio nad Stawem Dąbskim, który jest użytkiem ekologicznym. Niestety, istnieją obawy, że taki projekt będzie miał negatywny wpływ na chroniony ekosystem i zagrożone gatunki, które bytują na tym terenie. Dlatego interweniuję i domagam się przeprowadzenia kontroli procedury wydania pozwoleń na budowę inwestycji pod kątem możliwych nieprawidłowości i nadużyć. Przykład Doliny Prądnika i zniszczonego tam przed kilkoma dniami użytku ekologicznego pokazuje, że deweloperom trzeba patrzeć na ręce, by chronić nasze środowisko.

Pamiętacie galerię Plaza? To na terenie, na którym niegdyś stało to centrum handlowe spółka Strabag planuje budowę Plaza...

Opublikowany przez Łukasza Gibałę Czwartek, 3 października 2024

Deweloper nie boi się kontroli

O komentarz w sprawie poprosiliśmy dewelopera. Maja Połubińska, Project Developer z Strabag Real Estate stwierdziła, że wszystkie procedury przeprowadzone przez dewelopera zostały dopełnione i przeprocedowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. – Cały proces administracyjny związany z realizacją kompleksu Plaza Nova, obejmujący zarówno wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, jak i uzyskanie pozwolenia na budowę, został przeprowadzony z pełnym poszanowaniem obowiązujących przepisów i reguł postępowania – oznajmiła Połubińska i dodała: – Wydane decyzje zostały uprawomocnione, a przebieg procedur administracyjno-formalnych był zgodny z normami prawnymi.

Ostoja zagrożonych gatunków

Staw Dąbski to użytek ekologiczny w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, utworzony w 2010 roku, aby chronić ekosystem będący ostoją zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Powstał z dawnej glinianki i obecnie stanowi siedlisko wielu chronionych gatunków, takich jak różanka, grążel żółty czy szczeżuja wielka. W stawie żyje dziewięć gatunków ryb, a wokół niego występuje bogata roślinność wodna i przybrzeżna, w tym rzadkie gatunki roślin wodnych i krzewy.

Fot.: Facebook, Łukasz Gibała/materiały prasowe Strabag Real Estate




Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka