piątek, 10 grudnia 2021 09:25

Dieta na serce: co jeść, by cieszyć się zdrowiem?

Autor Artykuł sponsorowany
Dieta na serce: co jeść, by cieszyć się zdrowiem?

Odpowiednia dieta to podstawa, jeśli chcemy uniknąć chorób i cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat. Prawidłowo skomponowane posiłki wpływają w ogromnym stopniu na układ krążenia i serce: zmniejszają ryzyko zawału, nadciśnienia i miażdżycy. Dieta dobra dla serca nie musi być skomplikowana - wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i stosować je na co dzień. O czym trzeba koniecznie wiedzieć, by to, co jemy, służyło naszemu sercu?

Serce a dieta - co robimy źle?

W codziennym zamieszaniu, natłoku obowiązków i pośpiechu często nie mamy czasu na staranne planowanie spożywanych posiłków. Jemy w biegu, nie zastanawiając się nad jakością konsumowanych pokarmów. Złe nawyki żywieniowe to niestety coś, co prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu - w negatywny sposób.

Tłuste mięsa, smalec, masło, przetworzone sery, fast foody i słodycze - to wszystko nie tylko podwyższa poziom złego cholesterolu, ale również znacznie zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. Szybkie przekąski, po które nierzadko sięgamy, mogą doprowadzić do miażdżycy i podwyższać nasze ciśnienie krwi. Dieta dla serca nie musi być perfekcyjna - jednak jedzenie byle czego nie może być naszą codziennością, jeśli zależy nam na zdrowiu.

Jedzenie tłuszczu - czy jest dobre dla serca?

Tłuste jedzenie szkodzi - taką opinię możemy usłyszeć bardzo często. Czy jest ona jednak prawdziwa? I tak, i nie - tłuszcze mogą bowiem należeć do różnych grup, różniących się właściwościami i wpływem na nasze zdrowie.

Tłuszcze nasycone znajdują się w produktach odzwierzęcych, mięsie, maśle, smalcu, ale również w oleju palmowym lub kokosowym. Nie są zdrowe i nie służą naszemu sercu. Należy ich unikać, lub też redukować codzienne ich spożywanie. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Kwasy Omega-3 obecne są na przykład w tłustych morskich rybach (takich jak tuńczyk, łosoś lub makrela), oleju rzepakowym, oliwie z oliwek lub awokado. Ten rodzaj tłuszczu obniża poziom złego cholesterolu, wpływa na obniżenie ciśnienia i korzystnie wpływa na układ naczyniowy. Warto więc zadbać, by dla wymienionych wyżej produktów znalazło się w naszej diecie miejsce!

Mięso - czy jest zdrowe?

Czy nasze serce cierpi, gdy jemy dużo mięsa? Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie produkty będziemy wybierać. Tłuste, czerwone mięso nie jest wskazane - znacznie lepiej będzie zastąpić je chudym drobiem, rybami i owocami morza. Nie bez znaczenia jest także jakość produktów: przetworzone mięso jest czymś bardzo źle znoszonym przez nasz organizm. Pasztety, kiepskie wędliny i parówki lepiej zostawić na sklepowych półkach.

Gotowe produkty mięsne nierzadko zawierają duże ilości soli - która nie jest dla serca bezpieczna, ponieważ przyczynia się do podwyższania ciśnienia tętniczego. Część soli można z powodzeniem zastąpić aromatycznymi przyprawami!

Kardiolog Nowy Targ: czy suplementy diety pomagają?

W mediach możemy zobaczyć wiele reklam witamin i suplementów, które mają poprawić stan zdrowia naszego serca. Choć niektóre z nich faktycznie warto zażywać - nie są one w stanie zastąpić dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniego stylu życia!

Jakie witaminy i składniki mineralne warto przyjmować? Zdaniem kardiologów, szczególnie istotne są kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA i DHA), witaminy z grupy B (B6, B12, B2), witamina E, kwas foliowy. Regularne dostarczanie ich w odpowiednich ilościach może wspomagać zdrowe odżywianie i pomóc nam zadbać o swoje samopoczucie i stan organizmu.


Chcąc zadbać o utrzymanie swojego układu krążenia w najlepszym możliwym stanie, warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób się odżywiamy. Zdrowa dieta ma naprawdę ogromny wpływ na nasze serce! Suplementy i witaminy nie mogą zastąpić zbilansowanych posiłków - jeśli jednak pojawią się niepokojące nas objawy, koniecznie należy zwrócić się do lekarza kardiologa. Centrum kardiologiczne Zdrowe Serce oferuje kompleksową diagnostykę i konsultacje z najlepszymi specjalistami - wizytę możesz umówić już dziś!

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje