sobota, 22 stycznia 2022 17:00

Wadowice. Dom Rodzinny Jana Pawła II wychodzi im naprzeciw i zaprasza na "ciche godziny"

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Wadowice. Dom Rodzinny Jana Pawła II wychodzi im naprzeciw i zaprasza na "ciche godziny"

Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, a także o osobach wysoko wrażliwych i tych, którym wizytę w muzeum może utrudniać nadmiar bodźców, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wprowadza „ciche godziny” zwiedzania. Od 30 stycznia br. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przez ostatnie dwie godziny otwarcia ekspozycji  (obecnie 14.00 – 16.00) wyłączone będą w muzeum multimedia oraz muzyka.

„Ciche godziny” to nie tylko kolejny etap otwierania muzeum na osoby ze szczególnymi potrzebami, ale też forma budowania społecznej świadomości o potrzebach osób w spektrum i ich bliskich.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób w spektrum autyzmu, do rodzin z dziećmi (także mającymi trudności w zakresie integracji sensorycznej), do osób wysoko wrażliwych i wszystkich, którzy chcą zwiedzić wadowickie muzeum bez nadmiaru bodźców. Wprowadzenie „cichych godzin” podniesie komfort ich wizyty w rodzinnym domu Papieża i pozwoli poznać historię Ojca Świętego w przyjaznej przestrzeni. Można też skorzystać z dostępnych audioprzewodników lub na swoje urządzenie mobilne pobrać aplikację do samodzielnego zwiedzania. W obu przypadkach potrzebne są słuchawki. W czasie „cichych godzin” odwiedzający będą proszeni o powstrzymanie się od głośnych rozmów i wyciszanie telefonów komórkowych.

Pod koniec zeszłego roku muzeum rozpoczęło proces konsultacji z Fundacją SYNAPSIS, która od 30 lat niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom.

Inf. i foto: UM Kraków

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje