czwartek, 27 kwietnia 2023 10:52

Dotacje dla wspólnot mieszkaniowych czyli jak uzyskać grant OZE

Autor Artykuł partnera
Dotacje dla wspólnot mieszkaniowych czyli jak uzyskać grant OZE

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych to kolejny krok rozwoju OZE w Polsce. Od 1 lutego 2023 roku zarządcy spółdzielni mieszkaniowych mogą składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie z Grantu na OZE wynosi aż 50 procent kosztów instalacji. Co to jest grant, jak poprawnie złożyć wniosek do BGK i otrzymać dotacje dla wspólnot mieszkaniowych?

Grant OZE – prosument lokatorski

Wszystko wskazuje na to, że instalacje fotowoltaiczne dla spółdzielni mieszkaniowych przeżyją rozkwit w 2023 roku. Na tą śmiałą tezę składają się dwie bardzo ważne kwestie: wprowadzenie tzw. prosumenta lokatorskiego i wysoki poziom dofinansowania – aż 50 procent.

Prosument lokatorski to nowatorski pomysł, który umożliwi mieszkańcom bloków czerpać korzyść z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku. Grant OZE ma zachęcić spółdzielnie do zainteresowania się tematem. Bardziej dociekliwi szczegółowe informację znajdą pod linkiem do projektu ustawy na ten temat

Co zmieniło wprowadzenie pojęcia prosumenta lokatorskiego w praktyce?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której część wspólna bloku wielorodzinnego zużywa bardzo mało energii elektrycznej – zasila jedynie światło na klatce schodowej. W tym wariancie, budowa dużej instalacji fotowoltaicznej przez spółdzielnię wydaje się nieopłacalna. Aby zachęcić jednak do montażu instalacji OZE zgodnie z projektem ustawy, nadwyżka produkcji energii elektrycznej będzie wprost proporcjonalnie obniżała rachunki za energie elektryczną lokatorów budynku. Takie rozwiązanie z pewnością będzie atrakcyjne dla wynajmujących lub posiadających mieszkania w budynkach spółdzielni.

Kolejna zaleta to wysokość dofinansowania – na ten cel spółdzielnie mogą uzyskać aż 50 procent dotacji. To znacznie więcej niż na przykład w programie Mój Prąd, w którym klienci indywidualni mogą otrzymać 6 000zł na instalację fotowoltaiczną. Biorąc udział w grancie OZE spółdzielnie mogą liczyć aż na 50-procentowy zwrot kosztów inwestycji. Jak otrzymać zatem dofinansowanie z BGK? Co powinien zawierać wniosek o dofinansowanie?

Grant OZE – jak złożyć wniosek? Specjaliści z MPPV Projekt wyjaśniają

Aby skorzystać z oferty BGK, wspólnota mieszkaniowa powinna złożyć wniosek o dofinansowanie, w którym przedstawi dokumentację projektową, obejmującą zakres rzeczowy przedsięwzięcia OZE wskazany we wniosku o przyznanie grantu OZE.
Zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie BGK  do wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki należy dołączyć:

  1. Dokumentację projektową instalacji
  2. Dokumenty potwierdzające umocowanie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora oraz wzór podpisu/ów złożonych na wniosku
    Dokumenty w wersji papierowej należy przesłać na adres tymczasowej siedziby banku czyli ul. Chmielna 73 (budynek VARSO 2) 00-801 Warszawa.
    Kopertę należy opisać „Grant OZE” lub „Program TERMO” – aby została dostarczona do odpowiedniego działu.

Wniosek o dofinansowanie z BGK warto składać jak najszybciej, ponieważ liczba projektów realizowanych w ramach programu jest ograniczona. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na to, że instalacje fotowoltaiczne dla wspólnot mieszkaniowych są coraz popularniejsze, dlatego konkurencja o dofinansowanie może być duża. Decyzja o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne może przynieść wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla finansów wspólnoty mieszkaniowej.

Dotacje dla wspólnot mieszkaniowych oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego są świetną okazją dla tych, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. Program BGK oferuje korzystne warunki finansowania oraz kompleksową usługę, dzięki czemu instalacja paneli słonecznych może być łatwa i opłacalna. W razie dowolnych pytań lub chęci zamówienia dokumentacji projektowej spełniającej wymagania Grantu OZE – zapraszamy do współpracy.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka