Nawet 6 tysięcy wizyt zostanie odwołanych w żywieckim szpitalu w okresie od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku. Ta fatalna decyzja z perspektywy pacjentów związana jest ze wstrzymaniem działalność kilku oddziałów, w tym chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz chorób wewnętrznych. Mieszkańcy powiatu żywieckiego nie kryją swojego oburzenia…
Sytuacja jest niezwykle skomplikowana. Władze placówki zostały zmuszone do takiej decyzji w związku z katastrofalną kondycją finansową szpitala. Samorządowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia zdecydowanych i niezwłocznych działań mających na celu wypłacenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia należnych zobowiązań finansowych, których suma przekracza 38 mln złotych.
- Na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci nam za co trzeciego pacjenta. Doszliśmy do takiej sytuacji, w której ponad 38 mln złotych mamy nie wypłaconych świadczeń, straciliśmy płynność finansową, która powoduje to, że nie płacimy personelowi medycznemu wynagrodzeń na czas, wypłacamy je z dużym opóźnieniem i w ratach. Ponad dwudziestu lekarzy już odeszło, część lekarzy i personelu ograniczyło swoją dostępność godzinową. Nie jesteśmy w stanie od 7 października zabezpieczyć pracy szpitala jeżeli po raz kolejny nie rozliczymy się z personelem” – podkreśla Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.
Trzy oddziały i dwie poradnie zamknięte
Żywiecki szpital to obecnie jedyny podmiot leczniczy w całym regionie, który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej. Wystarczy wspomnieć, że tylko w powiecie żywieckim mieszka nawet 150 tysięcy osób, co pokazuje jak nieprawdopodobnie ważne jest funkcjonowanie tej placówki.
Na tę chwilę wiadomo, że 16 września br., Spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej w trzech oddziałach i dwóch poradniach. W komunikacie czytamy, że chodzi o: Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I, Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II, Oddział Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, Poradnię Położniczo-Ginekologiczną oraz Poradnię Urazowo-Ortopedyczną.
- Albo Ministerstwo powie Polakom, że niema pieniędzy i nie wszyscy będą leczeni, albo nie w każdym zakresie będzie udzielana pomoc, albo szpitale które działają na ostro nie będą dotknięte jakimiś pomysłami typu ryczałty czy plany niedostosowane do ilości przyjmowanych pacjentów. To powinno tak funkcjonować, że jeżeli szpital przez trzy lub cztery miesiące pokazuje, że ma tych pacjentów więcej to po czterech miesiącach ten plan idzie w górę. Tak ten system powinien działać – stanowczo podkreśla Senator RP Andrzej Kalata.
Odwołane wizyty
Tylko w 2023 roku z usług placówki w Żywcu skorzystało 146 tysięcy pacjentów. Tymczasowe zamknięcie wspomnianych wyżej oddziałów to przede wszystkim fatalna informacja dla ludzi. Już teraz szacuje się, że w okresie - od 7 października do 7 stycznia – odwołanych zostanie blisko 6 tysięcy wizyt, które dla wielu osób są niezwykle ważne.
Władze szpitala już teraz zaapelowały do pacjentów o kontakt w celu uzgodnienia nowych terminów wizyt, które będą dostępne po wznowieniu działalności poradni. W najgorszych przypadkach zasugerowały znalezienie alternatyw w innych placówkach, choć – jak wszyscy wiemy – może to być niezwykle trudne, ze względu na czas oczekiwania na konkretne wizyty.
Dla żywieckiej placówki najważniejsze będzie kilka najbliższych tygodni i decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia, który od dłuższego czasu musiał zdawać sobie sprawę z bardzo trudnej sytuacji ośrodka. Kluczem do rozwiązania problemu mogłoby być doszacowania planów rzeczowo-finansowych względem liczby przyjmowanych i leczonych w Szpitalu Żywiec pacjentów, co pozwoliłoby na zachowanie płynności finansowej i zapobiegłoby problemom kadrowym.
Niezbędna inwestycja
Ośrodek w stolicy Żywiecczyzny jako pierwszy w Polsce został wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego między powiatem żywieckim a firmą Interhealth Canada w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku i trwała pięć lat (choć w pierwszych założeniach miała zostać skończona po trzech). 24 września 2020 roku oficjalnie rozpoczęto obsługę pacjentów, a placówka szybko zyskała uznanie jako kompetentnej i nowoczesnej.
Budowa i wyposażenie szpitala wyniosło ponad 220 mln zł, za które odpowiedzialna była firma z Kandy, choć wielką rolę odegrał również powiat żywiecki, który przekazał grunt oraz obiekty dotychczasowego SP ZOZ, a dodatkowo zapłacił ok. 18 mln złotych za odwodnienie działki, budowę i poszerzenie drogi do szpitala, kanalizację oraz zagwarantowanie mediów tj. woda i przyłącze elektryczne.
Foto: Powiat Żywiecki