czwartek, 10 czerwca 2021 08:37

Duża atrakcja dla mieszkańców. W Nadleśnictwie Olkusz powstał nowy rezerwat przyrody

Autor Norbert Kwiatkowski
Duża atrakcja dla mieszkańców. W Nadleśnictwie Olkusz powstał nowy rezerwat przyrody

Nadleśnictwo Olkusz po wielu latach w końcu oficjalnie może poszczycić się Rezerwatem Przyrody "Góra Stołowa" w Jaroszowcu. Patronem został wybitny przyrodnik, leśnik i zasłużony pracownik Nadleśnictwa Olkusz Ryszard Malik.

Rezerwat „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika” położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Jaroszowca w Gminie Klucze. Zajmuje obszar 96,09 ha, a 109,03 ha stanowi jego otulina. To teren porośnięty buczynami, poprzecinany wieloma wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą. Ochronie podlegają tu naturalne zbiorowiska leśne: żyzna buczyna sudecka, jaworzyna z języcznikiem, storczykowa buczyna jurajska oraz stanowiska chronionych gatunków roślin i grzybów.

Znawcy tego terenu zdradzają, że najlepiej zacząć zwiedzanie rezerwatu od Jaroszowca. Po drugiej stronie torów kolejowych jest rezerwat Pazurek, więc można wycieczki połączyć.

Rezerwatem Przyrody "Góra Stołowa"/OpenStreetMap
Rezerwat Przyrody "Góra Stołowa"/OpenStreetMap
Rezerwat Przyrody "Góra Stołowa" niedaleko Olkusza
Rezerwat Przyrody "Góra Stołowa" niedaleko Olkusza/OpenStreetMap

Tym samym olkuskie Nadleśnictwo zyskało czwarty rezerwat przyrody: dwa z nich znajdują się na terenie województwa śląskiego (Ruskie Góry oraz Smoleń), a dwa w województwie małopolskim (Rezerwat Pazurek i Góra Stołowa).

Info oraz foto: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Ekologia - najnowsze informacje