czwartek, 16 listopada 2023 06:18

Duże zmiany w związku z naszymi numer PESEL. To trzeba wiedzieć

Autor Norbert Kwiatkowski
Duże zmiany w związku z naszymi numer PESEL. To trzeba wiedzieć

Kradzież danych osobowych to niezwykle groźny proceder w obecnych czasach. Dzięki zmianie, która umożliwi nam zastrzeżenie swojego numeru PESEL - będziemy zdecydowanie bezpieczniejsi.

Opcja ta będzie dostępna już od najbliższego piątku. Dostępna dla każdego opcja zastrzeżenia numeru PESEL, m.in. w aplikacji mObywatel, powinna zapobiec wszelkim procederem wyłudzania pieniędzy oraz brania na nas kredytów.

Co niezwykle istotne - tak ważną czynność zrobimy szybko i bezpiecznie. Aby zastrzec swoje numer PESEL - wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl lub skorzystać z aplikacji mObywatel. Dodatkowo zastrzeżenia numeru PESEL będzie można dokonać także w placówce bankowej oraz na poczcie.

Jest również możliwość zrobienia tego osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Podstawą jest wypełnienie stosownego wniosku.

A jak to będzie wyglądać w praktyce? Od najbliższego piątku, każda instytucja finansowa przed udzieleniem kredytu, czy inną operacją, do której niezbędne jest użycie PESEL, zobowiązana jest do zweryfikowania, czy dany numer nie znajduje się wyżej wymienionym rejestrze. Takiej weryfikacji będzie też wymagała wypłata gotówki w placówce bankowej, jeśli jej wysokość przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

Foto: Pixabay/zdjęcie poglądowe

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka