piątek, 13 sierpnia 2021 20:15

Dziś to ona straciła 200 tys. zł., jutro możesz być ty! Uważaj na oszustów!

Autor Edyta Sowa
Dziś to ona straciła 200 tys. zł., jutro możesz być ty! Uważaj na oszustów!

Przestępcy sięgają po najróżniejsze sposoby, żeby zrealizować swój plan. Niektórzy sięgają po niewybredne żarty,  chamskie zaczepki, a czasem bazują na naiwności i  braku wiedzy. Często wykorzystują też osoby starsze i samotne. Tym razem to  77 –letnia mieszkanka Nowego Targu padła ofiarą oszusta, który podając się za policjanta, wyłudził od niej ponad 200 tys. zł.

Kilka dni temu na telefon 77-latki z Nowego Targu zadzwonił mężczyzna, informując, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji i prowadzi tajną akcję wymierzoną w hakerów, przejmujących środki zgromadzone na kontach bankowych. Dla uwiarygodnienia swoich danych polecił seniorce, aby zatelefonowała na nr 997. Kobieta, nie rozłączając połączenia, wybrała wskazany  numer. Rozmówca zapewnił 77-latkę, że ma do czynienia z policjantem, którego zadaniem jest ochrona przed oszustami  jej pieniędzy ulokowanych w banku. Stąd polecił kobiecie, aby udostępniła mu dane wymagane do logowania do bankowości internetowej. Kobieta, nieświadoma, że jest ofiara oszustwa, podała niezbędne informacje. Kolejnego dnia zorientowała się jednak, iż z jej rachunku bankowego zniknęło ponad 200 tys. zł.

Policja  ostrzega i przypomina jak nie stać się ofiarą oszustwa:

*Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

*Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu – ostrzega policja

*Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

* Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

* Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

*Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

*Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

*Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

źródło: KPP Nowy Targ, foto. Pixabay

Podhale

Podhale - najnowsze informacje