sobota, 18 grudnia 2021 11:15

Eksperci wyjaśniają, którą szczepionkę wybrać w ramach dawki przypominającej

Autor Mirosław Haładyj
Eksperci wyjaśniają, którą szczepionkę wybrać w ramach dawki przypominającej

Naukowcy zachęcają do przyjmowania 3. dawki szczepionki przeciw koronawirusowi, a eksperci podpowiadają, który preparat wybrać.

W Polsce wśród wszystkich pełnoletnich obywateli trwają zapisy na dawkę przypominającą. W związku z tym, pojawiają się pytania o to, który preparat wybrać.

W rozmowie z WP abcZdrowie Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej, wyjaśnił, że, jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony preparatem mRNA (Pfizerem lub Moderną), resort zdrowia rekomenduje podanie szczepionki tego samego producenta.

- Zalecenia naukowców wskazują, że preferowanym wyborem powinno być kontynuowanie szczepień tym samym preparatem. Jeżeli ktoś wybrał preparat Pfizer/BioNTech – kontynuuje tę szczepionkę w pełnej dawce. Jeżeli Modernę – kontynuuje Moderną, przyjmując połowę dawki podstawowej. Aczkolwiek wymienność tutaj jest jak najbardziej dopuszczalna. W przypadku szczepionek wektorowych (AstraZeneca, Johnson & Johnson), jako kolejną dawkę podajemy jeden z preparatów mRNA

– tłumaczy dr Fiałek.

Gdy zdecydujemy się na Modernę dostaniemy tylko pół dawki przypominającej. Pierwsza i druga dawka tego preparatu miała 100 µg mRNA w porcji szczepionki. Dawka przypominająca została zmniejszona o połowę (czyli 50 µg mRNA)

- Wynika to z tego, że w badaniach klinicznych nad dawką przypominającą szczepionki koncernu Moderna okazało się, że ta mniejsza dawka jest równie skuteczna, jak wyższa dawka. A w medycynie jest tak, że podaje się najmniejszą skuteczną dawkę. Nie ma sensu podawać więcej, skoro mniej działa równie skutecznie. To jest jedyny powód


– wyjaśnia w rozmowie z WP anc zdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

W przypadku osób zaszczepionych preparatami wektorowymi wybór Pfizera czy też Moderny nie jest istotny.

- Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ oba preparaty są równie skuteczne. Możemy wybrać zarówno Pfizera, jak i Modernę. Istotnej różnicy między tymi preparatami nie będzie. Podobnie, jeśli szczepiliśmy się poprzednio preparatami mRNA. Nie musimy koniecznie wybierać Pfizera, jeśli szczepiliśmy się Pfizerem, czy wybierać Modernę, jeśli uprzednio także ją wybraliśmy. Najważniejsze, aby te szczepionkę przyjąć

– poinformował w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawsich Lekarzy Rodzinnych.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska zwraca uwagę, by zdecydować się na szczepionkę innego producenta, jeśli po drugiej dawce wystąpił odczyn poszczepienny.

- Odradzałabym przyjmowanie preparatu, który doprowadził do odczynu poszczepiennego, ale  nie odradzałabym przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Jeśli ktoś doznał NOP-u po preparacie wektorowym, to w tym wypadku należy przyjąć prepart oparty na technologii mRNA. Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze po poważnym incydencie chorobowym lepiej wybrać szczepionkę o innym mechanizmie. Poza tym z niektórych opracowań naukowych wynika, że podanie szczepionki innego producenta ma jeszcze jedną korzyść: intensyfikuje odpowiedź immunologiczną – stężenie przeciwciał, które generuje szczepionka, jest wyższe – dodaje prof. Boroń-Kaczmarska.

Inf.: WP abczdrowie

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka