poniedziałek, 25 stycznia 2021 09:33

Finał „z głową” już za tydzień. Wielka Orkiestra w Dąbrowie gotowa do gry

Autor Aleksandra Tokarz
Finał „z głową” już za tydzień. Wielka Orkiestra w Dąbrowie gotowa do gry

Blisko 80 wolontariuszy przygotowuje się do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dąbrowie Tarnowskiej. W 2021 r. finał ten będzie jednak zupełnie inny niż wszystkie.

To wyzwanie, próba, ale także szansa na solidarność w trudnych czasach izolacji i kryzysu. Wzorem ponad dwudziestu pięciu lat sztab działający na terenie powiatu dąbrowskiego, z wyłączeniem gminy Szczucin, rejestrowany jest z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem terminu zimowego finału w Dąbrowskim Domu Kultury. Szefem sztabu jest wieloletni dyrektor placówki Paweł Chojnowski, jego zastępcą wolontariusz z najdłuższym stażem w Dąbrowie – Konrad Abramowicz (obydwaj ideą pomagania WOŚP „zarazili” swoje dzieci).

Oprócz zarejestrowanych ochotników z terenu gminy Dąbrowa Tarnowska i gmin ościennych w ścisłej współpracy z DDK działają szkoły podstawowe w: Nieczajnie Górnej, Smęgorzowie i Szarwarku, rekrutujące wolontariuszy ze swoich szeregów, przy wsparciu opiekunów – nauczycieli i wychowawców. - Również pozytywnie na apel o współpracy odpowiedziały szkoły podstawowe w największych miejscowościach powiatu. Większość spotkań rekrutacyjnych i szkoleniowych przed finałem odbywała się zdalnie, za pośrednictwem platformy zoom - tłumaczy Paweł Chojnowski, Dyrektor DDK.

Ze względu na pandemię nie będzie w tym roku koncertu ani licytacji gadżetów. Prowadzone są za to aukcje Allegro, z których już do tego czasu udało się wylicytować i sprzedać fanty za blisko 3000 zł. Kupującymi są mieszkańcy całego kraju, chętnie wspierający sztab w DDK (profil na Allegro – DDK2020). Rekordzistą jest jedna z dąbrowskich firm, która prosiła o zachowanie anonimowości – wylicytowała kubek WOŚP za 1000 zł! Nowością jest też e-skarbonka DDK, która pracuje w Internecie. Na jej koncie jest obecnie 80 złotych.

“Zobacz czym oddychasz” w Dąbrowie Tarnowskiej. Czym oddychają mieszkańcy?
Od 21 grudnia 2020 do 4 stycznia 2021 w ramach akcji „Zobacz czym oddychasz” odbywały się pomiary jakości powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej. Mieszkańcy mogli obserwować model płuc na rynku, który dokładnie pokazywał, czym oddychają. W dniach od 21 grudnia 2020 do 4 stycznia 2021, we współpracy z Kr…

- Zachęcamy do wspierania tych inicjatyw. Akcja trwa maksymalnie kilka minut, każda wpłata zwiększa wynik sumaryczny z naszego terenu. Do sztabu trafiły – oprócz typowo orkiestrowych gadżetów – dary od przyjaciół WOŚP w Dąbrowie: sponsora „Motozbyt – Bosch” Jerzego Węgrzyna, Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Centrum Polonii w Brniu, Hufca OHP. Patronat honorowy nad 29. Finałem WOŚP przyjęli: Lesław Wieczorek – Starosta Dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Plakaty lokalne akcji sponsorował – jak co roku – „Akcent Studio” Jarosław Gęza – tłumaczy Paweł Chojnowski, Dyrektor DDK.

Wielka kwesta na ulicach miast i wsi, pod kościołami – z zachowaniem reżimu sanitarnego - odbędzie się w niedzielę 31 stycznia. Wolontariusze wsparci będą dowozami do siedziby sztabu pizzy i innych przysmaków od wspaniałych sponsorów, którzy mimo bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej się znaleźli wskutek lockdownu, odpowiedzieli pozytywnie na apel szefa sztabu – dyrektora DDK.

DDK oraz Referat Sportu i Kultury Fizycznej UM zaplanowali na 20-21 lutego imprezy towarzyszące – turnieje futsalu i siatkówki. Ich przeprowadzenie uzależniają jednak od decyzji rządu, odnośnie ewentualnych poluzowań w sferze rekreacji po 31 stycznia. - Gdyby nie pandemia, wpływy z turniejów byłyby na pewno w tym roku rekordowe – na pierwotnie zaplanowany tuż po Nowym Roku, na początku stycznia turniej halowej piłki nożnej było aż 21 chętnych drużyn, w II wersji ta liczba „stopniała” do 10. Utrzymanie obostrzeń spowoduje konieczność odwołania obu zawodów - dodaje Dyrektor DDK.

Praca sztabu opiera się na dokładnych zasadach i wytycznych sanitarnych opracowanych w wersji jednolitej przez władze Fundacji WOŚP w Warszawie. DDK jest do tego rzetelnie przygotowany. Obowiązuje zasada: dystans – higiena – dezynfekcja – maseczka lub przyłbica. Ten finał będzie bezpieczny i serdeczny!

fot. Facebook/WOŚP

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje