poniedziałek, 11 stycznia 2021 13:35

"Zobacz czym oddychasz” w Dąbrowie Tarnowskiej. Czym oddychają mieszkańcy?

Autor Aleksandra Tokarz
"Zobacz czym oddychasz” w Dąbrowie Tarnowskiej. Czym oddychają mieszkańcy?

Od 21 grudnia 2020 do 4 stycznia 2021 w ramach akcji „Zobacz czym oddychasz” odbywały się pomiary jakości powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej. Mieszkańcy mogli obserwować model płuc na rynku, który dokładnie pokazywał, czym oddychają.

W dniach od 21 grudnia 2020 do 4 stycznia 2021, we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu LIFE, przenośny pyłomierz sprawdzał jakość powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dodatkowo, dzięki mobilnej instalacji płuc (kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii), mieszkańcy mogli się przekonać, jaki wpływ na ich zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Podczas akcji płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia.

Co zrobić, jeśli w Twojej gminie nie ma punktu szczepień? Sprawdź!
Do pojedynczych gmin, gdzie nie będzie punktów szczepień przeciwko COVID-19, dotrą mobilne punkty szczepień, mieszkańcy tych gmin będą też mogli skorzystać ze szczepień w sąsiadujących gminach – poinformowała PAP rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień. Jak podkreśliła, w naszym województ…

W ciągu dwóch tygodni obserwować można było zmieniający się pod wpływem filtrowanego powietrza kolor płuc, który obrazowo pokazywał stan jakości powietrza. Wyniki pozostawiamy do indywidualnej oceny.

inf./fot. UM Dąbrowa Tarnowska

Ekologia - najnowsze informacje