wtorek, 13 października 2020 10:57

[Foto] W Tatrach zima jak z bajki, ale TOPR ostrzega przed wędrówkami!

Autor Mirosław Haładyj
[Foto] W Tatrach zima jak z bajki, ale TOPR ostrzega przed wędrówkami!

W Tatrach spadł pierwszy śnieg, jednak warunki do wędrówek są niekorzystne.

Prawdziwie zimowa aura zagości w górach co najmniej kilka dni. Według synoptyków opady śniegu potrwają do niedzieli, natomiast temperatura będzie oscylowała w okolicach zera stopni Celsjusza.

W Tatrach spadł pierwszy śnieg! To najpóźniej od dziewięciu lat
W czwartek w nocy w Tatrach spadł pierwszy śnieg. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży 4 cm śniegu a temperatura oscyluje lekko poniżej zera. Portal se.pl poinformował, że “Pierwszy śnieg spadł w górach najpóźniej od dziewięciu lat”. TOPR za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku ostrzegł, że ”…

TPN i TOPR ostrzegają!

Amatorów górskich wędrówek nie brakuje, jednak w związku z sytuacją pogodową na Facebooku TOPR-u pojawił się komunikat, w którym ratownicy, ze względu na trudne warunki, odradzają górskie wędrówki:

Uwaga!!! Na najbliższą dobę zapowiadane są duże opady śniegu, które stworzą bardzo trudne i ryzykowne warunki do uprawiania turystyki. Przy dużej intensywności opadów śniegu może pojawić się zagrożenie lawinowe. Zdecydowanie odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Tatr (powyżej górnej granicy lasu)  do czasu zdecydowanej poprawy warunków.

O aktualnej sytuacji pogodowej poinformował również za pośrednictwem Facebooka TPN:

Uwaga❗️
Zarówno w partiach reglowych, jak i graniowych mamy świeży opad śniegu. Warunki trudne i niebezpieczne. Śnieg jest mokry i ciężki. Szlaki nieprzetarte. W wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych mogą występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w tej części gór jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie – co może być przyczyną pobłądzeń. Pod wpływem ciężaru śniegu (okiść) gałęzie łamią się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na  niektórych szlakach leżą powalone i połamane drzewa. Z powodu złych warunków na trasie Palenica Białczańska – Włosienica fasiągi nie kursują. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach. Więcej w komunikacie 👉 tpn.pl/zwiedzaj

Inf.: TOPR, TPN
Fot.: Krzysztof Starnawski

Podhale

Podhale - najnowsze informacje