poniedziałek, 3 lutego 2020 08:20

Gdyby była kobietą...

Autor Głos 24
Gdyby była kobietą...

Kobiety przeszły drogę od zdobycia praw wyborczych, do pełnienia ważnej roli jako liderki. W Polsce od ponad stu lat mają już prawa wyborcze, zarówno bierne, jak i czynne. Zastanówmy się jednak jaki mają wpływ na politykę, czy ich głos ma tak naprawdę znaczenie i czy zajmują równie eksponowane stanowiska, co ich koledzy z branży?

W mediach temat równouprawnienia, szczególnie w ostatnich latach przewija się coraz częściej. Kobiety od lat walczą o swoje prawa. Pierwszym krajem na świecie, który w 1902 r. udzielił kobietom praw wyborczych była Australia, a kolejne 4 lata później, mogły już brać udział w wyborach w pierwszym europejskim kraju - Wielkim Księstwie Finlandii. Polska na tle innych państw dość szybko przyznała swoim kobietom prawa wyborcze, bo już w 1918 r.

W ostatnich wyborach parlamentarnych odsetek kobiet na listach wyborczych wyniósł 42%, z czego najwięcej kobiet znalazło się na listach Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, a najmniej na liście PiS. Zajmowały jedynie 28% miejsc 1-3, a jedynki na listach otrzymało tylko 45 kobiet na możliwych 205 miejsc. Pokazuje to, że nadal dużo brakuje nam do tego, aby kobiety w równym stopniu, co mężczyźni zajmowały ważne miejsca na listach. Wypadamy również bardzo słabo jeśli weźmiemy pod uwagę odsetek kobiet rządzących w Polsce, ponieważ jest to jedynie 28%. Daleko nam do innych Europejskich krajów, takich jak Szwecja, w której odsetek kobiet w parlamencie krajowym wynosi aż 46%.

Jak wynika z wielu badań priorytetami dla polskich kobiet są ogólnodostępna i darmowa opieka zdrowotna, pokój na świecie, rzetelna edukacja dla ich dzieci, skuteczna walka z przemocą i równe płace. Największe zagrożenia w Polsce, wskazane przez nie to Katastrofa Klimatyczna, opuszczenie/wyrzucenie Polski z Unii Europejskiej i brak natychmiastowego dostępu do ochrony zdrowia. Czy właśnie nie to są problemy, z którymi głównie boryka się Polska? Co ciekawe, jak wynika z badań OKO.press, gdyby prawa wyborcze miały jedynie kobiety, to w sejmie opozycja zajmowałaby znaczną większość, a Korwina i narodowców nie byłoby tam wcale.

Jeśli chodzi o kobiety na stanowisku szefa rządu, to w historii Polski mieliśmy jedynie trzy razy taką sytuację za rządów Hanny Suchockiej, Ewy Kopacz i Beaty Szydło. Natomiast jeśli mówimy o stanowisku prezydenta, to jeszcze nigdy nie zajmowała go kobieta. W tym roku mamy bardzo duże szanse na zmienienie tego, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nie właśnie tego, teraz nam potrzeba. W Państwach europejskich mamy parę świetnych przykładów kobiet na stanowiskach liderów, między innymi Erna Solberg,Angela Merkel, Theresa May, Katrín Jakobsdóttir, czy Viorica Dăncilă.

Możemy zauważyć, że głos młodego pokolenia coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Starsze liderki mogą być spokojne, ich młodsze koleżanki są ich godnymi następczyniami, które mówią głośno o potrzebach ludzi i nie przemilczają problemów. Ważną młodą kobietą liderką jest dla nas Greta Thunberg, która stała się symbolem walki ze zmianami klimatycznymi i jest autorytetem dla wielu ludzi. Mówiąc o młodych kobietach sukcesu, nie można zapomnieć o 34-letniej Sanny Marin, która stoi na czele rządu w Finlandii i jest wzorcem dla wielu kobiet. W tej kadencji do Polskiego sejmu dostały się młode posłanki z list Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, między innymi Aleksandra Gajewska, Małgorzata Tracz, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wszystkie łączy to, że są charyzmatyczne, gotowe do działania i niezastąpione.

Biorąc pod uwagę priorytety kobiet, ich zaangażowanie dla rodzin i chęć stabilności, powinniśmy dostrzec ich potencjał dla polskiej polityki. Coraz więcej młodych kobiet angażuje się społecznie, jest świadomych swoich praw i głośno mówi o swoich potrzebach. Nadal jednak, nie zajmują wystarczająco wielu ważnych stanowisk, na jakie zasługują. Zbliżają się kolejne wybory prezydenckie, będziemy mieli kolejną szansę, aby przekonać się, że sukces w polityce jest kobietą.

Barbara Turnau, Młodzi Demokraci Kraków

Niniejszy felieton prezentuje poglądy autora i może lecz nie musi być zbieżny z poglądami redakcji.

Foto: K. Białoskórski, Flickr

Polityka

Polityka - najnowsze informacje

Rozrywka