piątek, 11 styczeń 2019 11:08

Wybrano lokalizację ośrodka dla dzikich zwierząt

Napisał

Krakowscy radni podjęli decyzję w sprawie lokalizacji ośrodka dla dzikich zwierząt. Miejsce, gdzie wymagające fachowej pomocy sarny, lisy czy jeże będą wracać do zdrowia, powstanie na terenie Lasów Tynieckich.

Specjalny ośrodek będzie miejscem, w którym ludzie fachowo zaopiekują się wymagającym leczenia i rehabilitacji dzikimi zwierzętami, by – gdy już odzyskają siły – wypuścić je na wolność. O tym, że jest to inwestycja niezbędna, świadczy liczba interwencji dotyczących dzikich zwierząt. Z danych MPO wynika, że liczba śmiertelnych zdarzeń ze zwierzętami wahała się w latach 2013–2017 od 711 do 919 rocznie.

Na podstawie przeprowadzonych analiz wytypowano dwie lokalizacje dla budowy ośrodka: w Pleszowie oraz w Lasach Tynieckich. Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r. trwały konsultacje społeczne, w których każdy mógł wziąć udział. Ostatecznie zebrano 363 formularze konsultacyjne i bezapelacyjnie (360 do 3) zwyciężyły Lasy Tynieckie. Za tą lokalizacją opowiedziała się również Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska. Zlecono także wykonanie opracowań dotyczących budowy ośrodka i jego kosztów, które również potwierdziły, że najkorzystniejsza jest trzyhektarowa działka w Lasach Tynieckich, oraz że budowa ośrodka będzie kosztować ponad 18 mln zł.

W autopoprawce do projektu budżetu na inwestycję przeznaczono 500 tys. zł. Miasto będzie także szukać zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięcia.

Info/foto: UMK

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.