środa, 22 maj 2019 16:51

Bochnia. Biblioteka zaprasza na spotkanie z Janem Melą

Napisał

Bocheńska Biblioteka zaprasza na spotkanie z Janem Melą pt.: "Podróże na krańce świata i w głąb siebie". Odbędzie się ono 29 maja 2019 r., o godz. 17.30 w sali klubu Biblioteki, na ul. A. Mickiewicza 5, I piętro. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Sławny podróżnik podzieli się ze słuchaczami historią swojego życia i pokaże, że jedyne, co nas ogranicza, to przeszkody, które sami sobie stawiamy. Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu „Audiobook kontra książki, czyli z czym lepiej podróżować?” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Mela to człowiek nieprzeciętny, osoba godna naśladowania i podziwiana za ogromną odwagę oraz niespotykaną osobowość. Jest podróżnikiem i działaczem społecznym. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów północnego i południowego w ciągu jednego roku i zarazem pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundacji „Poza Horyzonty”, której jest prezesem. W Radiu Kraków współtworzy program podróżniczy „Między biegunami”. Był ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016. W 2011 powstał film fabularny „Mój biegun”, którego scenariusz oparty był na jego życiorysie. Jest laureatem wielu nagród, został wyróżniony statuetkami: Człowiek bez barier (2004); Fenomen Przekroju (2005); Kolos w kategorii Wyczyn Roku, za zdobycie w wieku 15 lat obydwu biegunów Ziemi (2005). Ponadto został honorowany: Nagrodą 5,10,  Nagrodą im. Marcina Kołodyńskiego (2005), oraz Statuetką „Kryształków Zwierciadła” za działania na rzecz innych niepełnosprawnych (2009).

 

Fot. i inf.: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wiktora w Bochni

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.