poniedziałek, 12 sierpień 2019 12:17

Szczawa: Zaczęli od ławek ale to nie koniec!

Napisała

W górskiej miejscowości Szczawa, położonej w Gminie Kamienica grupa młodych osób, postanowiła utworzyć inicjatywę pod nazwą Wszyscy dla Szczawy. Czym się zajęli w pierwszej kolejności i jakie mają plany?

„Inicjatywa powstała stosunkowo nie dawno, ale kiełkowała w naszych głowach od pewnego czasu – piszą pomysłodawcy. - Mimo dużych rozwarstwień w zakresie poglądów samych mieszkańców Szczawy, czego konsekwencją jest pewnego rodzaju impas w jej rozwoju, postanowiliśmy aktywizować lokalną społeczność oraz wszystkie osoby, które są ze Szczawą związane, do brania udziału w różnego rodzaju wspólnych akcjach, które będą miały pozytywny wpływ na Naszą miejscowość.
W całej tej historii jest niestety drugie dno. Wspomniana inicjatywa na Nasze nieszczęście nie powstała ze zwykłej potrzeby wspomagania dalszego systematycznego rozwoju Szczawy, a wyłącznie w związku z brakiem naszej zgodny na jej zaniedbywanie.”

Turystyka w regionie, która jeszcze kilkanaście lat temu była na fali wznoszącej (powstanie pijalni wód mineralnych i deptaku, starania miejscowych przedstawicieli o uzyskanie statusu uzdrowiska) praktycznie zamarła. Szczawa przestała się rozwijać, a wręcz zaczęła się uwsteczniać. Niestety, ze względu na dużą ilość inwestycji w rejonie, utrzymywanie w dobrym stanie istniejących obiektów turystycznych, które w tym momencie popadają w ruinę, a także ich rozwój zszedł na dalszy plan.
Mieszkańcy bardzo często wspominają lata świetności Szczawy, kiedy było to znane miejsce na turystycznej mapie nie tylko Małopolski, gdzie w co drugim domu były wynajmowane pokoje.

„Mamy świadomość, że te czasy już dawno minęły i najprawdopodobniej nie wrócą – piszą inicjatorzy - ale chcemy przywrócić jej chociaż namiastkę dawnej popularności. Nie chcemy, aby historia Szczawy skończyła się za naszych czasów, aby stała się wyłącznie kolejną zwyczajną miejscowością na trasie do Szczawnicy. Nie mamy zamiaru żyć tylko wspomnieniami o wspaniałej Szczawie.

Dlatego nie pozostało nam nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce i dążyć do przywrócenia naszej miejscowości należytego zainteresowania i pomóc odrodzić się turystyce w tym pięknym miejscu. Chcemy promować Szczawę, pokazywać jej ogromne walory. Jednak aby tego dokonać i zachęcić turystów do jej odwiedzania, musimy własnym staraniem oraz z własnych funduszy naprawić wiele rzeczy, które przez zaniedbania dosłownie znikają.”

Na pierwszy ogień wzięli się za ławeczki na deptaku wzdłuż doliny Głębieńca, który miał być miejscem spacerów oraz spotkań turystów i mieszkańców, a stały się swoistym symbolem upadku Szczawy. Usytuowanie deptaka nie jest przypadkowe, albowiem wody, wypływające ze źródeł w dolinie Głębieńca, zawierają bardzo duże ilości minerałów, które przedostają się do powietrza. Stworzenie deptaka miało być jednym z wielu elementów, mających na celu przyciągnąć do Szczawy zwolenników turystyki zdrowotnej. Dzisiaj deptak niszczeje, zaniedbywany popada w ruinę, a ze względu na dużą ilość innych ważnych inwestycji, remont deptaka zszedł na dalszy plan.

Żeby zebrać fundusze, aktywni szczawianie zorganizowali zbiórkę pieniędzy w Internecie. Udało im się już uzbierać 1 835 zł. Wykorzystali je na remont pierwszych ławek, żeby mogły z nich korzystać wszystkie osoby spacerujące deptakiem. W piątek 26. i sobotę 27 lipca sami wyremontowali pierwsze ławki na deptaku, oraz pracowali przy uporządkowaniu terenu wokół nich. Efekty widać od razu!

„Chcemy zmienić sposób spoglądania na świat i obudzić ludzi z pewnego marazmu, w który popadli szczawianie, aby mogli być naprawdę dumni, tak jak my jesteśmy, że pochodzą ze Szczawy.

Już widzimy pozytywne efekty naszych starań. Udało się nam, mimo tak krótkiego czasu zaszczepić choć trochę optymizmu w ich serca i głowy. Widzimy, że ludzie chcą działać, ale mimo że udaje się nam łączyć różne osoby we wspólnym celu, to cały czas za mało” – podsumowali.

To nie koniec działań. Chcą również propagować historię swojej miejscowości i promować jej piękno. Do ich planów i działań wreócimy w kolejnym artykule.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/f854wr

Link do profilu Facebook: https://www.facebook.com/smal.nsk

mg

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.