sobota, 20 kwiecień 2019 21:50

Skawina: Dopalacz działa!

Napisał
fot. vesuvius2019.pl fot. vesuvius2019.pl

Koniec z dławiącym smrodem palonej gumy i spalonego sprzęgła?

– Udało się! Już od trzech tygodni w zakładzie Vesuvius działa dopalacz zanieczyszczeń, eliminując dławiący smród palonej gumy, spalonego sprzęgła (ebonitu), który spowijał Skawinę od kilku lat – podał Skawiński Alarm Smogowy.

Uruchomiony w zakładzie Vesuvius w Skawinie dopalacz działa w trybie ciągłym. Ma on dopalać 100% strumienia spalin pochodzących z pieca. Urządzenie było instalowane i kalibrowane od końca grudnia 2018 roku i zastąpiło dopalacz tymczasowy, który był dotąd wykorzystywany.

– Urządzenie jest bardzo energooszczędne – zostało wyposażone w tzw. wymiennik ciepła, który odbiera ciepło z procesu dopalania spalin i podgrzewa spaliny z pieca kierowane do dopalacza z około 200-250°C do nawet 500°C. Dzięki temu zużycie energii przez dopalacz spada nawet o 50% w stosunku do dopalacza bez wymiennika ciepła – poinformował Vesuvius Poland Sp. z o.o. w Skawinie. – Docelowa temperatura dopalania (około 700-750°C) jest osiągana za pomocą palnika spalającego gaz ziemny – popularne i bezpieczne paliwo wykorzystywane m.in. w domowych kuchenkach.

Dla mieszkańców Skawiny pojawiło się światełko w tunelu.

– Choć problem uciążliwości zakładu nie został jeszcze w pełni rozwiązany, jest to dobry krok naprzód i dowód na to, że zanieczyszczenia powietrza można dopalać, wystarczy zainwestować w ochronę powietrza i zdrowia mieszkańców – informuje Skawiński Alarm Smogowy.

Inwestycja w zakładzie Vesuvius w Skawinie to pierwsza z trzech, które będą realizowane jeszcze w tym roku. W czwartym kwartale 2019 zostanie zakończona wymiana pieców do podgrzewania i nawęglania. Kolejne działanie, jak wynika z informacji przekazanych przez firmę Vesuvius w Skawinie, będzie natomiast obejmować proces produkcji masy zatykarkowej na Wydziale W3, gdzie zainstalowany zostanie nowy system wentylacji (lub inne tego typu rozwiązanie). 

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.