środa, 18 maja 2022 11:46

Gonili go niemal 2 kilometry, wreszcie stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Gonili go niemal 2 kilometry, wreszcie stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił

19-latek kierujący motocyklem zignorował wezwania sądeckich policjantów do  zatrzymania się, a, uciekając, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Szybko okazało się, że powodem był brak uprawnień do kierowania i jazda w stanie nietrzeźwości.

Wczoraj (17 maja) kilkanaście minut po godzinie 9, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej komendy podczas służby w miejscowości Świniarsko zauważyli mężczyznę kierującego motocyklem, który nie miał kasku ochronnego. Motocyklista wiózł ze sobą pasażera. Mundurowi postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej, ale ten gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Mężczyzna  swoją brawurową jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu  drogowego – m.in. wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej, zmuszając pojazdy do zjeżdżania do krawędzi jezdni.

Po około 2-kilometrowym  pościgu, w miejscowości Mała Wieś, omijając samochód, który zatrzymał się, by umożliwić przejazd uprzywilejowanemu pojazdowi, kierujący motocyklem stracił panowanie nad nim i wywrócił go. Wówczas został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Badanie stanu trzeźwości  19-letniego mieszkańca gminy Stary Sącz wykazało, że miał w swoim organizmie blisko promil alkoholu. Policjanci ustalili  też, że mężczyzna w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania. Na szczęście ani motocyklista ani pasażer nie doznali żadnych obrażeń i nie  korzystali z pomocy medycznej.

Teraz  19-latek odpowie przed sądem za swoje zachowanie – nie tylko za jazdę w  stanie nietrzeźwości, bez uprawnień oraz  niezatrzymanie się do kontroli, ale także za wykroczenia drogowe, których się dopuścił podczas ucieczki. Grozi mu nawet do 5 lat  więzienia.

Jeśli  widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu czy na motocykl i  odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się  również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie  powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu  jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że  ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także  nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie

– informują policjanci i dodają:

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne  zachowanie kierującego na drodze (np.  jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o  tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca  samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał  obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy  zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki  sygnał.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje