niedziela, 4 lipca 2021 09:28

Grybów. Sanepid alarmuje – tych wskazówek należy bezwzględnie przestrzegać

Autor Aleksandra Tokarz
Grybów. Sanepid alarmuje – tych wskazówek należy bezwzględnie przestrzegać

W próbkach wody z sieci Wodociągu Publicznego w Grybowie stwierdzono przekroczenie parametrów mętności i barwy, a także dopuszczalnej dawki chloru. Wodociąg zaopatruje w wodę około 3000 osób.

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu próbki do badań pobrano w ramach nadzoru sanitarnego. W związku z przekroczeniem norm PPIS nakazał w terminie natychmiastowym przeprowadzenie niezbędnych zabiegów higieniczno - sanitarnych celem uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia ludzkiego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje: „Sprawozdania cząstkowe z badania wody wykazały przekroczenie parametru mętności i przekroczoną barwę w punktach poboru: Stołówka Miejsc – 55 NTU, SUW „Równie” 29 NTU, Delikatesy Centrum, ul. Grunwaldzka – 33 NTU. Przekroczoną dawkę chloru w wodzie do spożycia w dwóch punktach poboru: SUW „Równie” – 0,6 mg/l, Delikatesy Centrum, ul. Grunwaldzka: 0,7 mg/l oraz nieakceptowalny zapach w dwóch punktach poboru: Delikatesy Centrum, ul. Grunwaldzka, SUW „Równie”.

Bilans wypadków z udziałem rowerzystów zatrważa. Sądeccy policjanci będą dbać o ich bezpieczeństwo
Wiadomości Nowy Sącz. Kierujący jednośladami są jednymi z najbardziej narażonych, oprócz pieszych, na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. Aby rowerzyści mogli bezpiecznie poruszać się po drogach, zarówno oni, jak i pozostali uczestnicy ruchu muszą pamiętać o podstawowych zasadach.

Tut. Inspektor Sanitarny po zapoznaniu się z sprawozdaniem cząstkowym z badania próbek wody pobranej w dniu 30 czerwca 2021 roku z Wodociągu Publicznego w Grybowie stwierdził, że woda nie spełnia wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”.

Konieczne jest przestrzeganie następujących wskazówek:

  • woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków,
  • woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania,
  • woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień,
  • woda może być wykorzystana do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet.

Powyższa zasada obowiązuje do czasu odwołania.

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje